Невпевненість у собі
- одна із головних причин, яка створює складнощі у житті моїх клієнтів. Недолік впевненості заважає людям реалізовувати свої мрії, будувати здорові стосунки та досягати успіху у житті. Тому розберімось у причинах, що змушують вас сумніватись у своїх силах, здібностях та виборі і є наслідком відмови від активних дій та досягнень.
Формування впевненості чи не впевненості у собі, як і інші почуття, відбуваються у дитинстві, коли в дитини формується система самосприйняття, що ґрунтується на реакціях батьків та інших оточуючих. Ось декілька найпоширеніших причин, які заважають відчувати свою цінність та впевненість:
- Виховання. Батьки весь час були незадоволені вами та порівнювали з іншими, а любов та увагу потрібно було заслужити, гарними оцінками, відмінною поведінкою тощо. Невміння та небажання батьків радіти успіхам дитини, цікавитись подіями у житті, її переживаннями та почуттями, давати підтримку у невдачах та надати право на помилки формує у дитини страх негативної оцінки та невпевненість у собі.
- Порівняння себе з іншими. Ми звикли жити за ідеальними картинками соціальних мереж, що формують вигадані ідеали, яких насправді не існує. Ми порівнюємо себе з колегами, які більш успішні, з друзями, які більш щасливі у стосунках, в результаті злимось та розчаровуємось у собі. Вчіться цінувати себе у будь-яких станах та дозвольте собі бути небездоганними.
- Невдача або успіх у минулому! В першому випадку ви концентруєте свою увагу на тому, що колись вже промахнулись і зараз у вас точно не вийде! Але минуле в минулому, ви зробили висновки та стали більш вправними, замініть свою негативну установку, та спробуйте ще! В другому випадку, коли ви мали успіх у минулому, до вас приходить страх, що ні на що ліпше ви вже не здатні. Не думайте, як повторити успіх, думайте, як стати кращою версією себе!
- Незнайома ситуація. Коли ви не знаєте, як реагувати та чого очікувати у вас виникає відчуття невпевненості. Спробуйте подумати про це як про можливість навчитись чомусь новому. Помилятись - це нормально, саме за допомогою помилок ми навчаємось.
Впевненість у собі - це шлях до душевного спокою та є проявом любові до себе. Впевненість - не означає ідеальність, це означає дозволити собі помилятись, просити про допомогу та підтримку без почуття сорому, робити те, що страшно, бо відчувати страх так само природно, як відчувати радість.
Почуття впевненості можна розвинути
Але цей шлях не бути швидким та легким, це потребує щоденної праці над собою. Перший крок полягає у тому, щоб ретельно роздивитись свої страхи. Випишіть їх у щоденник та спробуйте уявити, щоб ви робили, як би ваш страх здійснився. Коли є план дій, то вже не так страшно. Далі пропишіть свої мрії, розберіться у тому, чого насправді бажає ваша душа, а що було нав‘язано суспільною думкою. Згадайте свої перемоги та почуття, які в той момент відчували. Ведіть щоденник почуттів та маленьких перемог, які досягаєте кожного дня! Це допоможе вам концентрувати вашу у вагу на собі та своїх досягненнях.
Сформуйте нову звичку думати про себе добре. Випишіть усі негативні установки, перефразуйте їх у позитивні та кожного разу, коли усвідомлюєте, що ваш мозок знов вмикає негативний настрій перемикайте його на нові установки. Намалюйте або просто візуалізуйте свою невпевненість (її вік, зовнішній вигляд, як і звідки вона з’явилась та що позитивного вона у собі несе, від чого вас захищає). Це допоможе глибше зрозуміти себе та відпустити свою невпевненість. Є тільки одна людина, яка любитиме вас усе життя і це саме ви! Ви унікальна та неповторна особистість, яка здатна змінювати своє життя так, як тільки забажає!
Ніхто не народжується з низькою самооцінкою
Тож виховати впевненість краще з дитинства, ось декілька рекомендацій для батьків, які допоможуть сформувати в дитини здорову самооцінку.
- Любов батьків ключове правило у вихованні дитини. Дитина повинна знати та розуміти, що ваша любов безумовна, що ви любите її просто так - не за досягнення або оцінки.
- Допомагайте дитині досягати цілей та долати перешкоди. Справа доведена до кінця, дає відчуття успіху та підвищує віру у себе.
- Хваліть, але не перехвалюйте. Щоб у дитини сформувалась адекватна самооцінка похвали повинно бути в міру. Дитині треба відчувати захист і батьківську підтримку, але вчитись довіряти власним інстинктам методом спроб та помилок.
- Звикайте правильно повідомляти дитині про свої почуття. Важливо з якої позиції ви це робити. Є позиція «ти - сповіщення», яка говорить дитині, що ти поганий, ти мене дратуєш, ти мене засмутив. Але якщо замінити це на «я - сповіщення», то все одразу змінюється, ось, наприклад: я хвилююсь, мені не подобається, я засмучена. Такі послання дають змогу дитині провести аналіз та зробити висновки, що якісь її дії засмутили батьків. Це вчить думати про наслідки вчинків. Ключова різниця у тому, що в «я - повідомленнях» немає звинувачень.
- Розповідайте про успіхи дитини родичам, друзям або сусідам, так щоб вона чула. Задоволення від цього буде давати натхнення рухатись у перед. Але щоб мотивувати дитину важливо говорити тільки про реальні успіхи.
- Не засмучуйтесь із-за невдач. Навпаки використовуйте невдачу, як можливість сформувати нові та важливі навички, що знадобляться у дорослому житті. Допоможіть навчитись рухатись від невдачі до успіху!
- Припиніть завжди бігти на допомогу, краще навчіть дитину виправляти ситуацію, треба дати розуміння, що таке самостійно вирішувати складнощі.
- Дайте свободу вибору. Діти повинні бачити наслідки своїх власних рішень та нести за них відповідальність.
Щоб виховати впевнену у собі та щасливу людину необхідно давати любов і похвалу, але й виховувати певні якості, що допоможуть реалізуватись у майбутньому. Шукайте певний балас та не бійтесь напряму запитати дитину, чи відчуває вона вашу любов та підтримку. Довіра у стосунках, можливість відверто говорити про свої почуття та потреби творить дива у вихованні здорової особистості та адекватної самооцінки.
Якщо у вас з'явилося бажання розвинути впевненість у собі, значить ви зможете це зробити. Відчиніть двері новому. Не шукайте винних, візьміть відповідальність на себе, не виправдовуйтесь і не відкладайте життя на потім. Почніть трансформації з любові до себе. Ніякі зміни не відбудуться до тих пір, поки ви себе не полюбите, просто так, тому що ви є без будь-яких умов. Бажаю успіхів!
Коментарі
Дописати коментар