Перейти до основного вмісту

Психологічний розбір персонажів “Шреку”

 


Якби така ситуація повторилася, я б змогла/зміг вчинити інакше!

Знайомо?

Людська психологія передбачає постійний аналіз та прокручування минулих ситуацій у нашій голові. Однак в цьому є й деякі пастки. Серед них:

1. Зацикленість на минулому

2. Зайве напруження

3. Недооцінка власних зусиль

Нам часто не вистачає балансу між аналізом минулого та оцінкою теперішнього. А це необхідно для того, щоб розв'язувати проблеми та рухатися вперед.

Шрек

«Людожери як цибуля, мають багато шарів, й набагато складніші, ніж здаються зовні» — пояснює Шрек Віслюку, коли вони вирушають рятувати принцесу.

Віслюк тим часом намагається зрозуміти, чому Шрек живе сам й нікого до себе не підпускає? Ми бачимо, що Віслюк намагається «вписати» Шрека у загальноприйняті норми. Однак проблема в тому, люди часто не розуміють й бояться те, що не бачать на власні очі.


Шрек розуміє, що люди бачать лише оболонку, а тому не можуть роздивитись його внутрішній світ. Тому він знаходить оригінальні способи проявити себе: «розважається» щоразу, вигадуючи нові способи забезпечити свій комфорт (наприклад, проганяє людей, які порушують його простір) та жити так, як йому подобається.

Віслюк

Віслюку теж знайома ситуація, коли ти відрізняєшся від інших, бо є таким, як хочеш бути. Однак в такі моменти ти відчуваєш себе самотнім…

Але всім потрібні друзі, щоб ділитись тим, чим ти наповнений. А друзів ми обираємо за подібними до себе ознаками. Тому важливо продовжувати пошук, усвідомлюючи, що шукаєш подібних собі. І тоді ти зможеш знайти справжніх друзів, як колись Віслюк знайшов Шрека.

Шрек та віслюк

Коли Шрек рятує принцесу Фіону від дракона, він не намагається бути героєм. Він розділяє відповідальність за порятунок з Фіоною та Віслюком: «Ви двоє шукайте вихід, а я відволічу дракона».

Тобто, у Шрека є ціль, але й розуміння, що ціль спільна, бо Фіона хоче вибратись з вежі, а Віслюк хоче вижити та бути поруч зі Шреком (хоче мати друга).

Коли ми сприймаємо інших як рівних, то вчимось не тільки допомагати, але й приймати допомогу.

Лорд Фаркуад

Коли лорд Фаркуад обирав принцесу, щоб одружитись, то він не вирішував сам, а обирав «через тиск».

Він не обдумував, чого насправді хоче та не приймав рішення щодо власних відчуттів (бо насправді просто хотів статус короля, а принцеса була лише інструментом). 

Цікавий факт! Це один із симптомів нарцисичного розладу. Такі люди використовують інших та говорять нам все, що ми хотіли б почути. Вони можуть навіть підтверджувати це діями, але тільки до певного моменту.

Фіона

«Який сенс вміти говорити, якщо мусиш мовчати?» — каже Віслюк Фіоні, коли вона просить зберегти таємницю, бо думала, що ніхто не прийме її такою, якою вона народилась.

Саме таке несприйняття себе й намагання «бути такою як треба» створює в коханні Шрека та Фіони додаткові труднощі.

Фіона вміла себе захистити, їй не потрібен був рятівник, адже вона хотіла закохатись. Так, під час подорожі від вежі до замку лорда, Шреку та Фіоні було весело разом: вони зрозуміли й відчули, що дуже схожі. Але…

Фіона та Шрек

Відверто говорити про свої бажання та страхи обом персонажам було дуже важко, хоча це найшвидший й найпростіший шлях отримати відповідь.

Вони боялись почути відмову чи приниження, з якими зіштовхувались постійно внутрішньо (неприйняття себе) або зовнішньо (знущання інших людей чи істот). І, в результаті, кожен/кожна закрилися у собі, обдумуючи власний сценарій неозвучених думок.

Сказати завжди краще, ніж не сказати, щоб почути реальну відповідь, а не власну гіпотезу.

Чи могли персонажі «Шреку» діяти інакше?

Можливо. Але вони діяли за покликом серця.

Та не варто забувати про те, що ми завжди можемо обирати й інші патерни поведінки. Ті, які зроблять нас щасливими щомиті. Без страху та жалю про минулі помилки (які насправді є нашим справжнім досвідом!).


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,

Сміх – як ліки, сміх – краще ліків

  Сміх – це чудовий подарунок людям від Матінки-природи, який вирізняє їх серед інших живих істот. Сміх є одним із механізмів адаптації людини до динамічних змін навколишнього середовища. Його неофіційно вважають показником душевного та фізичного здоров’я людини. Щира посмішка та радісний сміх стають сьогодні такими ж популярними атрибутами здорового способу життя, як заняття спортом, здорове харчування та відмова від тютюну, алкоголю, наркотиків. Більше 2000 років тому Гіппократ в одному зі своїх творів звернув увагу на користь сміху та розглядав його як лікарський засіб. У ХVII ст. лікарі визнавали, що “прибуття в місто паяца дає користі для здоров’я більше, ніж десять навантажених ліками мулів”. Канадський лікар і філософ Вільям Ослер називав сміх музикою життя і радив сміятися щодня не менше 10 хвилин. Оздоровче значення сміху Реальне оздоровче значення сміху підтверджує той факт, що вже з 70-х рр. минулого століття цим питанням активно займаються вчені. Основоположником нау

Психологічна підтримка

Для отримання on-line консультації психолога необхідно заповнити електронну форму.  Відповідь буде відправлена на адресу електронної пошти, яку Ви вкажете. Для заповнення форми натисніть   СЮДИ Онлайн-консультації – початок вирішення Ваших проблем. Тут Ви можеш отримати професійну допомогу від психола без осуду й непотрібних порад. Якщо Вас щось турбує, неважливо що, або ж просто потребуєте підтримки – пишіть.  ❗️ Якщо тобі потрібна допомога і ти хочеш поговорити - НЕ МОВЧИ. Безкоштовно і конфіденційно  ❗️