Перейти до основного вмісту

Як керувати негативними емоціями та розвивати емоційну стійкість

 Ще декілька років тому люди здебільшого були схвильованими глобальними загрозами та кризами й переживали, що тануть льодовики та що скоро ми опинимося під водою, як Атлантида…

Тривоги минулого були, на перший погляд, такими важливими тоді й незначними тепер, для більшості з нас в сьогоденні. Ми живемо іншим життям … змінилася перспектива, змінився світ.

Сьогодні більшість  українців набуває нового «не нормального» алгоритму: ніч, 3:00 – сирена, вибухи, шахеди; ранок, 8:00 – читаємо де і що сталося, хвилюємося на що очікувати; 10:00 – робота, нас все частіше попереджають про те що потрібно готуватися до ядерної атаки й про необхідність підготувати речі. Нарешті, вечір, додому, є надія що сьогодні «не прилетить»…

Більшість схвильовані відсутністю стійкості та визначеності в житті – яка насправді є, тільки вона саме в невизначеності та нестійкості.

Правило №1 для формування толерантності до нестійкості: не намагатися контролювати те, що неможливо контролювати.

Це правило не означає стати пасивним елементом доволі хаотичної системи, а навпаки бути дієвими, але в тому на що особисто маємо вплив:

  • у створенні нових можливостей для себе, щоб мати змогу бачити та відчувати спокій шляхом зміни власної свідомості та формуванню нових цінностей;

  • приймати рішення зараз (в актуальних умовах), ґрунтуючись на інформації, якою ви володієте з вірогідних джерел, власного стану, страхів, надій, переконань, потреб, бажань, наявних ресурсів, наявних перешкод;

  • усвідомити, що немає «правильних чи не правильних» рішень, «хороших» або «поганих» емоцій;

  • змінити фокус з очікуваних результатів до власних дій, які будете робити / не робити в обставинах, які не можливо не тільки контролювати, а навіть прогнозувати.

Насправді будь-яке рішення, яке ви приймаєте зараз, є правильним, саме для вас з огляду на вашу особисту ситуацію та потреби.  

Якщо пізніше, у майбутньому, ваше рішення буде здаватися помилковим, то справа не у самому рішенні, а в тому, що ми зробили / не зробили після його прийняття, які обставини виникли / не виникли, які зміни відбулися / не відбулися тощо»

Правило №2: робити свідомий вибір найкориснішого, творчого та розумного набору реакцій на катастрофічні кризи та руйнівні умови які оточують ззовні. Не допустити війну у свою свідомість, залишити її зовнішнім фактором. Пригадати що таке свідомість та для чого вона вам може слугувати.

Свідомість – це «стан усвідомлення та реагування на оточення». Вона викликає та культивує стани розуму шляхом навмисної й конкретної зміни мислення, яка дозволяють нам думати та діяти по-іншому.

Правило №3: викликати глибокі зміни, змінюючи свідомість. Потрібно пам’ятати, що те, куди спрямована наша увага, стає основою формування нашої життєвої енергії:

  • знати, як фокусувати увагу, щоб робити крок у невідоме, досліджувати та відкривати, що насправді відбувається в усій системі, через спостереження, тишу та рефлексивні практики дослідження;

  • бути уважним, зібраним і відстороненим у руйнівному світі, бути проактивним у виборі того, що може бути найбільш корисним, творчим і розумним набором відповідей у ​​ситуації, і нести відповідальність за їх реалізацію;

  • формувати у собі спостерігача, давати собі змогу виходити в метапозицію та споглядати за світом;

  • робити альтернативний вибір, який перериває звичайні способи досягнення результатів, використовувати власну творчість та креативність.

Правило №4: почати вносити у життя, щось нове – тим самим дозволяючи собі жити та працювати у більш творчому середовищі, а не у спогадах про негативне минуле.

Щоб викликати глибокі зміни та укріпити власну стійкість, від нас потрібно навчитися гнучко та цілеспрямовано рухатися в руйнівних зовнішніх умовах.

Основами нашої стійкості можна визначити:

  • емпатичне спілкування з іншими, проявляючи повагу до емоцій та переживань;

  • досліджувати реальність з відкритим розумом, бути гнучким у своєму сприйнятті;

  • робити свої травми – шрамами, які можна цінувати та пишатися тим, що ви змогли впоратися.

Головна істина: «Потрібно створити гармонійний «танок» між тим, що ми знаємо і чого не знаємо, і саме через цей танець вибирати фокус на події та надавати значення світу навколо нас. Зробити невідоме пізнаваним, несвідоме – свідомим, а невидиме – видимим».

А першими кроками можна обрати – посилення своєї внутрішньої щасливої дитини через улюблені та приємні справи.

Пригадайте що ви так любили в дитинстві, що вас примушувало радіти та надихало? Створіть перелік та графік виконання кожного пункту. Дозвольте собі посміхатися!

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,

Сміх – як ліки, сміх – краще ліків

  Сміх – це чудовий подарунок людям від Матінки-природи, який вирізняє їх серед інших живих істот. Сміх є одним із механізмів адаптації людини до динамічних змін навколишнього середовища. Його неофіційно вважають показником душевного та фізичного здоров’я людини. Щира посмішка та радісний сміх стають сьогодні такими ж популярними атрибутами здорового способу життя, як заняття спортом, здорове харчування та відмова від тютюну, алкоголю, наркотиків. Більше 2000 років тому Гіппократ в одному зі своїх творів звернув увагу на користь сміху та розглядав його як лікарський засіб. У ХVII ст. лікарі визнавали, що “прибуття в місто паяца дає користі для здоров’я більше, ніж десять навантажених ліками мулів”. Канадський лікар і філософ Вільям Ослер називав сміх музикою життя і радив сміятися щодня не менше 10 хвилин. Оздоровче значення сміху Реальне оздоровче значення сміху підтверджує той факт, що вже з 70-х рр. минулого століття цим питанням активно займаються вчені. Основоположником нау

Психологічна підтримка

Для отримання on-line консультації психолога необхідно заповнити електронну форму.  Відповідь буде відправлена на адресу електронної пошти, яку Ви вкажете. Для заповнення форми натисніть   СЮДИ Онлайн-консультації – початок вирішення Ваших проблем. Тут Ви можеш отримати професійну допомогу від психола без осуду й непотрібних порад. Якщо Вас щось турбує, неважливо що, або ж просто потребуєте підтримки – пишіть.  ❗️ Якщо тобі потрібна допомога і ти хочеш поговорити - НЕ МОВЧИ. Безкоштовно і конфіденційно  ❗️