Чим консультація у психолога відрізняється від розмови з другом або родичем?
Іноді люди не розуміють – навіщо платити психологу, якщо можна поговорити з близькою людиною, вилити душу, причому абсолютно безплатно.
- Фахівець відрізняється від одного насамперед тим, що володіє знаннями:
- про психіку людини;
- про особливості чоловічого, жіночого та дитячого мислення;
- як саме дитячі травми можуть впливати життя дорослої людини;
- про те, як ці травми та негативні установки опрацювати, щоб вийти із замкнутого кола звичних негативних сценаріїв.
Якщо, наприклад, дівчинку били в дитинстві, і в дорослому житті вона вибирає партнерів, які брутально з нею поводяться, то коментарі подруг «переслідуй його в шию», як правило, не працюють. Чому?
Тому що для нашого несвідомого комфортно те, що звично незалежно від того, як оцінює цю нашу свідомість. І якщо для неї звично грубе поводження, то вона вибиратиме саме це.
Робота із психологом потрібна, щоб змінити підсвідомі установки.
- Якщо Ви ділитеся з близькою людиною своєю проблемою, вона неминуче буде емоційно включатися до ситуаціїі тому не зможе дивитися на неї об'єктивно. Як це часто буває - Ви розповіли про щось і у відповідь отримали емоційне - ось гад, всі мужики / баби ... , довіряти нікому не можна, я тобі завжди говорив (а), ось треба було (!) ....
Або переключається на свої проблеми - А ось у мене ..., і далі Ви вже обговорюєте не те, що хотілося Вам, а проблеми іншої людини.
Психолог може співпереживати, але при цьому він здатний не зливатися із проблемою, а об'єктивно сприймати ситуацію, допомагаючи і Вам глянути на неї під іншим кутом.
І весь час, який Ви проводите зі спеціалістом, належить лише Вам та присвячено вирішенню Ваших проблем.
- Ваш друг сприйматиме ситуацію крізь призму своїх травм та проблемщо може сильно спотворювати сприйняття.
Наприклад, Ви розповідаєте подружці про те, що у вас проблема познайомитися з чоловіком, а подружка Вам каже - тобі для цього потрібно схуднути (виправитися) на 10 кг. Вона каже це, виходячи зі своїх травм та комплексів, а Ваша проблема може бути абсолютно в іншому.
Фахівець, перш ніж допомагати іншим, обов'язково опрацьовує свої проблеми особистою терапією.
- Коли людина проживає важкий період - криза, горе втрату, розрив відносин - це тривалий процес, дуже емоційно напружений. Близькі люди можуть втомлюватися від його негативних переживань, сліз, скарг, поганого настрою. Їм не хочеться бачити поруч із собою людину, яка страждає, тому що це викликає тривогу і в собі. Тому вони всіляко намагаються припинити ці страждання- вживаючи такі фрази як «скільки можна страждати», «візьми себе в руки», «треба відволіктися», «комусь ще гірше» «не засмучуйся» та ін.
Таким чином вони намагаються повернути людину до звичного життя. Через те, що часто близькі просто не знають - як і чим допомогти в цій ситуації, ці спроби можуть призвести до того, що непрожите горе перейде в затяжну депресію або буде витіснене несвідоме. Непрожитий, витіснений у підсвідомість біль, травма може давати психосоматичні захворювання, а також залучати схожі події в життя, тому що наше несвідоме прагнутиме закрити цей гештальт, допрожити ситуацію.
Психолог допоможе пережити горе, а не витіснити, і дасть стільки підтримки, скільки буде потрібно людині.
Чому психолог не дає порад?
Якщо людина дає вам пораду як вчинити в тій чи іншій ситуації, то він спирається на свій досвід, свої особисті якості, переконання та можливості. І тому пораду, яку він дає, застосовуємо тільки до неї самої.
Ви маєте абсолютно інший набір, тому завдання психолога не дати пораду, а допомогти Вам знайти найкраще рішення у цій ситуації, виходячи саме з Ваших ресурсів.
Що робить психолог? Психолог створює для Вас якийсь безпечний простір, де немає оцінки, критики, засудження, де можна бути собою, виявляти будь-які емоції. І в цій атмосфері прийняття та підтримки, Ви разом із психологом досліджуєте - що ж заважає Вам жити в гармонії? І як же можна її досягти? Які є ресурси для вирішення проблеми? Як знайти баланс між своїми бажаннями та бажаннями інших людей?
У ході консультацій Ви будете поступово змінювати у собі те, що Вам заважає жити в гармонії, і за зміною Ваших думок, установок, реакцій, буде змінюватися і зовнішня ситуація.
Хочеться закінчити фразою, яку я дуже люблю, і яка на мій погляд дуже чітко відображає закони світобудови – змінити світ можна лише змінюючи себе.
Коментарі
Дописати коментар