Перейти до основного вмісту

Емоційне вигорання: як подолати

 Інтенсивне та метушливе сьогоднішнє життя як на роботі, так і вдома не залишає часу на повноцінний відпочинок.

На роботі завжди горять терміни, вимогливе начальство, конфліктна атмосфера в колективі, домашні турботи та проблеми, та ще й усе посилилося карантинними суворими обмеженнями, які порушили звичний розпорядок кожного. Занадто інтенсивний життєвий ритм, відмова від власних бажань, робота на знос при постійному прагненні виконувати все з максимальною досконалістю призводять до внутрішнього вигорання.

Основними симптомами даного стану є: роздратування, агресивність, перманентне почуття фізичної та моральної втоми, улюблене заняття вже не приносить радості. З такого стану складно вийти самостійно. Як правило, потрібна допомога спеціаліста, а саме консультація психолога-психотерапевта-коуча.

Хто схильний до вигорання та його симптоматика

Ще донедавна основною категорією, яка була максимально схильна до вигорання, були люди з «допомагаючих професій»: вчителі, вихователі, лікарі, психологи, соціальні працівники. Сьогодні до нього схильні практично всі, особливо це стосується жителів мегаполісів та великих міст. До того ж свій негативний відбиток наклали суворі карантинні обмеження. Тому психотерапія онлайн сьогодні стає єдиним порятунком.

Але цей стан не завжди пов'язаний з роботою. Причинами емоційного вигорання у повсякденному житті часто стають:

  • сімейні взаємини у юному віці, коли дитина приймає модель відносин своїх батьків, а також певні настанови та традиції;

  • мами, які виховують маленьких дітей чи наглядають за хворими родичами;

  • люди із систематичним недосипанням, частим вживанням алкоголю;

  • регулярний інтенсивний ритм життя або щоденне рутинне проведення часу, коли кожен день схожий на попередній;

  • відсутність спілкування з друзями та знайомими, повна ізоляція від суспільства;

  • постійне почуття страху та тривоги.

Багато хто звик вважати такий стан втомою. Але насправді це абсолютно різні поняття. Від утоми можна відновитися за кілька днів: відіспатися, вимкнути телефон і не вирішувати робочі моменти, сходити на тренування, почитати улюблену книгу, вирушити в ліс, на озеро. Всі ці дії допомагають сповнитися силами. У ситуації емоційного вигорання цього недостатньо. На жаль, згодом воно може лише посилюватись, і в таких випадках консультації психолога необхідні.

Як розпізнати синдром емоційного вигорання. Розглянемо його основні психологічні ознаки:

  • постійне безпричинне внутрішнє занепокоєння;

  • підвищується нервозність;

  • почуття спустошеності та самотності;

  • часте роздратування та злість.

Також варто звертати й на поведінкові симптоми:

  • часто сняться кошмарні сни;

  • стає дедалі важче приймати рішення;

  • порушується концентрація;

  • відсутнє бажання працювати або щось робити;

  • відчуття порожнечі у голові.

За наявності симптомів не варто чекати, що це минеться саме по собі. Не всі здатні впоратися самостійно з цією проблемою, і ситуація може посилюватися, тому психологічна консультація може стати єдиним правильним рішенням та виходом із СЕВ.

Як боротися з вигорянням

Щоб розпочати дії, спрямовані на боротьбу, спочатку потрібно встановити першопричину нинішнього стану. А це, на жаль, самостійно зробити практично неможливо. Причини можуть ховатися як у робочих моментах, так і у повсякденному житті. Але є кілька прийомів, які здатні допомогти:

  • учімося любити себе;

  • всі робочі моменти залишаємо за порогом роботи та не несемо їх додому;

  • починаємо займатися спортом;

  • приділяємо сну більше часу.

Це найменше і не надто складне, що можна зробити для власного організму. Але якщо ефект відсутній, варто звертатися за допомогою до фахівця. Сьогодні досить актуальні консультації психолога онлайн. Він допоможе не тільки розібратися в собі, насамперед встановить причину, що призвела до такого стану. А знаючи її, легше з нею боротись. Якщо застосовувати сучасні практики та методи, робота буде ефективнішою, і життя обов'язково засяє новими яскравими фарбами та повернеться у звичайний, активний ритм.

Але тут виникає резонне питання: «Де знайти хорошого фахівця, щоб насправді отримати результат?» Пропозицій послуг сьогодні дуже багато, як і багато шансів натрапити на шахрая та шарлатана.

Українська платформа психології Плесо зайшла на ринок, голосно заявивши про себе та свою діяльність. Тут працюють лише професіонали з великим досвідом роботи у цьому напрямку. Вони постійно підвищують свою кваліфікацію, беруть участь у різних семінарах та тренінгах, і звичайно ж володіють усіма сучасними методиками.

Послуги надаються лише у режимі онлайн. І що найважливіше, кожен бажаючий має можливість пройти спеціальний тест, за результатами якого пропонується повний перелік спеціалістів. З них самостійно вибираєш відповідного.

Тут передбачені такі собі відеолистівки, завдяки яким з'являється можливість познайомитися з кожним фахівцем, дізнатися про нього цікаву інформацію. Сеанси проводяться у відомій та зручній системі Zoom.

Психотерапевт онлайн сьогодні дуже затребуваний та популярний. Це не погіршує процес консультації жодним чином. Сеанси проводяться індивідуально у зручний для клієнта час, використовуються всі найсучасніші методики, які, до речі, можна обирати самостійно. При цьому заощаджуються час і гроші на довгий і тяжкий шлях до фахівця.

Важливо зрозуміти, що не в усіх ситуаціях можна справлятися самостійно та визнати те, що є необхідність у допомозі спеціаліста. Адже якщо ситуацію відпустити на самоплив і не вирішувати її, проблеми тільки посилюватимуться. А це відбиватиметься не лише на психологічному здоров'ї, а й на якості життя в цілому. Бережіть себе та своє здоров'я!

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок-квест "Тест Білборда та кохання в інтернеті"

Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет  - це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються, вибудовують відносини та відчувають себе частиною спільноти. З метою формування у здобувачів освіти уявлення про ризики в Інтернеті, пов’язаних з надсиланням власних відвертих фото та попередження сексуального насильства в цифровому середовищі, практичним психологом Семенюк О.О. було проведено превентивне заняття у формі квесту «Тест Білборда та кохання в інтернеті». Під час заняття учні 7-Б дізналися про секстинг, висловлювали власні думки, виконували цікаві завдання та отримали інформацію про те, як діяти та де шукати допомогу, якщо трапиться небезпечна ситуація. #не_ведусь #stop_sexтинг

7 порад для покращення психічного і фізичного здоров'я

Психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне здоров’я. Всі ми стикаємося зі змінами в житті, які можуть поставити під сумнів наше емоційне самопочуття. Що б не відбувалося у вашому житті, ставте своє психічне здоров’я пріоритетом.  🌸 Залишайтеся на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка стосунків корисна для вашого психічного здоров’я. Телефонуйте та відвідуйте своїх батьків, дітей чи онуків. Якщо у вас поблизу немає сім’ї чи друзів, приєднайтеся до місцевої громадської активності. 🌸 Дайте собі час пристосуватися до серйозних змін у житті. Це включає не тільки очевидні негативні події, такі як смерть але й «позитивні» події, такі як переїзд. Вони можуть супроводжуватися відчуттям втрати. Сумувати про будь-яку втрату природно і необхідно. 🌸 Поставте цілі та пріоритети Розмежування між тим, що потрібно зробити зараз, і тим, що може почекати, допоможе зменшити почуття тривоги та зосередитися на виконанні завдання. Важливо навчитися, говорити «ні». 🌸 Подумайте про те, щоб заве

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,