Перейти до основного вмісту

Психологія страху і як з ним впоратися

 Страх - базове і природне почуття, яке сигналізує про небезпеку. Наше тіло так реагує на можливу загрозу в навколишньому середовищі. Лякаючись у нас можуть бути різні реакції: ми можемо завмирати, активно діяти, проявляти агресію, тікати, ігнорувати страх. Основною функцією страху є самозбереження.

Тому боятися - це нормально, і більш того страх є корисним почуттям.

За допомогою страху ми розуміємо, що для нас є важливим. За страхами завжди стоять наші бажання та потреби. Так, боячись відторгнення, мені хочеться бути прийнятим. Страх втратити роботу, наприклад, говорить про її цінність.

Умовно наші страхи можна поділити на страхи, пов’язані з фізичною небезпекою, які допомагають нам вижити. І є соціальні страхи, які пов’язані з небезпекою для нас, як соціальних істот. Наприклад, страх самотності, критики, відторгнення, зради.

 

Страх неприємно переживати, і він може зупиняти нас від якихось дій. Тому  хочеться позбутися і не відчувати його. Але парадоксальним чином, саме подивитися в очі своєму страху - це те, що може допомогти впоратися. Під цим я маю на увазі - усвідомити свій страх і проживати його.

Важливо порозглядати свій страх і поцікавитися: чого конкретно я боюсь? Кого я боюсь і які дії мене лякають? Ці питання допоможуть більше дізнатися про свій страх та диференціювати його. І взагалі, страх виникає там, де ви припиняєте цікавитися собою, своїм внутрішнім світом, адже інтерес протилежний страху.

 

Наступним кроком необхідно подумати, яким чином я можу подбати про свою безпеку. На що я можу вплинути, щоб мені було більш безпечно. Наприклад, при публічному виступі я можу боятися розгубитися і забути промову, тоді я зроблю собі нотатки, куди буду підглядати. Якщо я боюсь критики слухачів, я запрошу своїх друзів, щоб ті мене підтримали.

 

На страх можна подивитися як на проєктивний механізм. Це коли я боюсь того, що я в собі не помічаю або забороняю, та наділяю цією властивістю інших. Так відщеплюючи свою агресивність, навколишній світ мені буде здаватися ворожим. Присвоюючи відщеплене, ми повертаємо собі свою цілісність та силу.

 

Також деякі страхи можуть бути наслідками травматичного досвіду у минулому. Наприклад, страх самотності чи страх близькості. У цьому випадку може допомогти психотерапія, в якій проживається та зцілюється травма.

 

Мені подобається стара приказка: очі бояться, а руки роблять. Для мене вона про те, що не дивлячись на страх, варто все одно робити те, що хочеться. Поцікавитися своїм страхом, згадати про свої опори та ресурси, потурбуватися про свою безпеку, боятися та все одно діяти.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок-квест "Тест Білборда та кохання в інтернеті"

Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет  - це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються, вибудовують відносини та відчувають себе частиною спільноти. З метою формування у здобувачів освіти уявлення про ризики в Інтернеті, пов’язаних з надсиланням власних відвертих фото та попередження сексуального насильства в цифровому середовищі, практичним психологом Семенюк О.О. було проведено превентивне заняття у формі квесту «Тест Білборда та кохання в інтернеті». Під час заняття учні 7-Б дізналися про секстинг, висловлювали власні думки, виконували цікаві завдання та отримали інформацію про те, як діяти та де шукати допомогу, якщо трапиться небезпечна ситуація. #не_ведусь #stop_sexтинг

7 порад для покращення психічного і фізичного здоров'я

Психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне здоров’я. Всі ми стикаємося зі змінами в житті, які можуть поставити під сумнів наше емоційне самопочуття. Що б не відбувалося у вашому житті, ставте своє психічне здоров’я пріоритетом.  🌸 Залишайтеся на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка стосунків корисна для вашого психічного здоров’я. Телефонуйте та відвідуйте своїх батьків, дітей чи онуків. Якщо у вас поблизу немає сім’ї чи друзів, приєднайтеся до місцевої громадської активності. 🌸 Дайте собі час пристосуватися до серйозних змін у житті. Це включає не тільки очевидні негативні події, такі як смерть але й «позитивні» події, такі як переїзд. Вони можуть супроводжуватися відчуттям втрати. Сумувати про будь-яку втрату природно і необхідно. 🌸 Поставте цілі та пріоритети Розмежування між тим, що потрібно зробити зараз, і тим, що може почекати, допоможе зменшити почуття тривоги та зосередитися на виконанні завдання. Важливо навчитися, говорити «ні». 🌸 Подумайте про те, щоб заве

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,