Перейти до основного вмісту

Психологія страху і як з ним впоратися

 Страх - базове і природне почуття, яке сигналізує про небезпеку. Наше тіло так реагує на можливу загрозу в навколишньому середовищі. Лякаючись у нас можуть бути різні реакції: ми можемо завмирати, активно діяти, проявляти агресію, тікати, ігнорувати страх. Основною функцією страху є самозбереження.

Тому боятися - це нормально, і більш того страх є корисним почуттям.

За допомогою страху ми розуміємо, що для нас є важливим. За страхами завжди стоять наші бажання та потреби. Так, боячись відторгнення, мені хочеться бути прийнятим. Страх втратити роботу, наприклад, говорить про її цінність.

Умовно наші страхи можна поділити на страхи, пов’язані з фізичною небезпекою, які допомагають нам вижити. І є соціальні страхи, які пов’язані з небезпекою для нас, як соціальних істот. Наприклад, страх самотності, критики, відторгнення, зради.

 

Страх неприємно переживати, і він може зупиняти нас від якихось дій. Тому  хочеться позбутися і не відчувати його. Але парадоксальним чином, саме подивитися в очі своєму страху - це те, що може допомогти впоратися. Під цим я маю на увазі - усвідомити свій страх і проживати його.

Важливо порозглядати свій страх і поцікавитися: чого конкретно я боюсь? Кого я боюсь і які дії мене лякають? Ці питання допоможуть більше дізнатися про свій страх та диференціювати його. І взагалі, страх виникає там, де ви припиняєте цікавитися собою, своїм внутрішнім світом, адже інтерес протилежний страху.

 

Наступним кроком необхідно подумати, яким чином я можу подбати про свою безпеку. На що я можу вплинути, щоб мені було більш безпечно. Наприклад, при публічному виступі я можу боятися розгубитися і забути промову, тоді я зроблю собі нотатки, куди буду підглядати. Якщо я боюсь критики слухачів, я запрошу своїх друзів, щоб ті мене підтримали.

 

На страх можна подивитися як на проєктивний механізм. Це коли я боюсь того, що я в собі не помічаю або забороняю, та наділяю цією властивістю інших. Так відщеплюючи свою агресивність, навколишній світ мені буде здаватися ворожим. Присвоюючи відщеплене, ми повертаємо собі свою цілісність та силу.

 

Також деякі страхи можуть бути наслідками травматичного досвіду у минулому. Наприклад, страх самотності чи страх близькості. У цьому випадку може допомогти психотерапія, в якій проживається та зцілюється травма.

 

Мені подобається стара приказка: очі бояться, а руки роблять. Для мене вона про те, що не дивлячись на страх, варто все одно робити те, що хочеться. Поцікавитися своїм страхом, згадати про свої опори та ресурси, потурбуватися про свою безпеку, боятися та все одно діяти.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,

Сміх – як ліки, сміх – краще ліків

  Сміх – це чудовий подарунок людям від Матінки-природи, який вирізняє їх серед інших живих істот. Сміх є одним із механізмів адаптації людини до динамічних змін навколишнього середовища. Його неофіційно вважають показником душевного та фізичного здоров’я людини. Щира посмішка та радісний сміх стають сьогодні такими ж популярними атрибутами здорового способу життя, як заняття спортом, здорове харчування та відмова від тютюну, алкоголю, наркотиків. Більше 2000 років тому Гіппократ в одному зі своїх творів звернув увагу на користь сміху та розглядав його як лікарський засіб. У ХVII ст. лікарі визнавали, що “прибуття в місто паяца дає користі для здоров’я більше, ніж десять навантажених ліками мулів”. Канадський лікар і філософ Вільям Ослер називав сміх музикою життя і радив сміятися щодня не менше 10 хвилин. Оздоровче значення сміху Реальне оздоровче значення сміху підтверджує той факт, що вже з 70-х рр. минулого століття цим питанням активно займаються вчені. Основоположником нау

Психологічна підтримка

Для отримання on-line консультації психолога необхідно заповнити електронну форму.  Відповідь буде відправлена на адресу електронної пошти, яку Ви вкажете. Для заповнення форми натисніть   СЮДИ Онлайн-консультації – початок вирішення Ваших проблем. Тут Ви можеш отримати професійну допомогу від психола без осуду й непотрібних порад. Якщо Вас щось турбує, неважливо що, або ж просто потребуєте підтримки – пишіть.  ❗️ Якщо тобі потрібна допомога і ти хочеш поговорити - НЕ МОВЧИ. Безкоштовно і конфіденційно  ❗️