Перейти до основного вмісту

Як підтримати людину при відчутті провини або сорому?

✨ Більшість людей за своєю природою є відповідальні та схильні до того, щоб робити добрі речі і налагоджувати життя навколо себе. 

Тому у скрутні часи, коли відбувається багато складних, жорстоких та непередбачених речей, люди схильні відчувати сильне почуття провини та сорому. 

😔 Їм може здаватися, що це саме вони були винні у тому, що сталося: не передбачили катастрофу, не продумали план дій, десь запізнилися тощо. 

Це омана мозку: коли ми говоримо про катастрофи, особливо коли мова йдеться про війну, ми дійсно мало розуміємо, що необхідно робити. 

Це нова ситуація для нас. Розвиток подій є непередбаченим. Також під час війни ми знаходимося у постійному стресі, що ускладнює кожну мить нашого життя та, звичайно ж, здатність до раціонального мислення 🤔

👥 Певні, що навколо вас є люди, які бувають у стані відчуття провини або сорому. 

🌿 Публікуємо алгоритм, як правильно говорити з людиною у гострі моменти, щоб надати їй максимальну підтримку:

1️⃣ Дайте зрозуміти, що ви слухаєте і розумієте її (кивайте, піддакуйте тощо). 

⚪️ Ми знаємо, що ви уважні до людини і без таких проявів, але у гострих ситуаціях наш фокус уваги є розсіяним, тому краще буде все ж проявити методи активного слухання - для того, щоб підкреслити ваш намір надати допомогу.

2️⃣ Не засуджуйте, не намагайтеся оцінювати її дії, навіть якщо вам здається, що людина вчинила неправильно.

3️⃣ Дайте зрозуміти, що приймаєте її такою, якою вона є.

4️⃣ Не намагайтеся переконати. Наприклад, “Ти не винуватий”, “Таке з кожним може трапитися”. 

⚪️ На цьому етапі важливо дати постраждалому виговоритися, розказати про свої відчуття.

5️⃣ Не давайте порад, не розказуйте про свій досвід, не задавайте питань – просто послухайте.

❗️Якщо з вами поряд людина, яка сильно страждає від сорому або від відчуття провини, постарайтеся переконати її звернутися до фахівця. Такий стан часто вимагає допомоги фахівця-психолога або лікаря-психотерапевта.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

7 порад для покращення психічного і фізичного здоров'я

Психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне здоров’я. Всі ми стикаємося зі змінами в житті, які можуть поставити під сумнів наше емоційне самопочуття. Що б не відбувалося у вашому житті, ставте своє психічне здоров’я пріоритетом.  🌸 Залишайтеся на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка стосунків корисна для вашого психічного здоров’я. Телефонуйте та відвідуйте своїх батьків, дітей чи онуків. Якщо у вас поблизу немає сім’ї чи друзів, приєднайтеся до місцевої громадської активності. 🌸 Дайте собі час пристосуватися до серйозних змін у житті. Це включає не тільки очевидні негативні події, такі як смерть але й «позитивні» події, такі як переїзд. Вони можуть супроводжуватися відчуттям втрати. Сумувати про будь-яку втрату природно і необхідно. 🌸 Поставте цілі та пріоритети Розмежування між тим, що потрібно зробити зараз, і тим, що може почекати, допоможе зменшити почуття тривоги та зосередитися на виконанні завдання. Важливо навчитися, говорити «ні». 🌸 Подумайте про те, щоб заве...

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені.  В нашому закладі проведено акцію-плакат доброти "Віддаю своє серце тим, хто цього потребує". Метою акції є привернення уваги учнів до понять доброти і милосердя, дружби,  підтримки, турботи по відношенню до людей з обмеженими фізичними можливостями. На сердечках дітки побажали всім людям з обмеженими фізичними можливостями витримки, оптимізму, здоров`я, душевного тепла,   миру, щастя, кохання, благополуччя!