Перейти до основного вмісту

Як підтримати людину при відчутті провини або сорому?

✨ Більшість людей за своєю природою є відповідальні та схильні до того, щоб робити добрі речі і налагоджувати життя навколо себе. 

Тому у скрутні часи, коли відбувається багато складних, жорстоких та непередбачених речей, люди схильні відчувати сильне почуття провини та сорому. 

😔 Їм може здаватися, що це саме вони були винні у тому, що сталося: не передбачили катастрофу, не продумали план дій, десь запізнилися тощо. 

Це омана мозку: коли ми говоримо про катастрофи, особливо коли мова йдеться про війну, ми дійсно мало розуміємо, що необхідно робити. 

Це нова ситуація для нас. Розвиток подій є непередбаченим. Також під час війни ми знаходимося у постійному стресі, що ускладнює кожну мить нашого життя та, звичайно ж, здатність до раціонального мислення 🤔

👥 Певні, що навколо вас є люди, які бувають у стані відчуття провини або сорому. 

🌿 Публікуємо алгоритм, як правильно говорити з людиною у гострі моменти, щоб надати їй максимальну підтримку:

1️⃣ Дайте зрозуміти, що ви слухаєте і розумієте її (кивайте, піддакуйте тощо). 

⚪️ Ми знаємо, що ви уважні до людини і без таких проявів, але у гострих ситуаціях наш фокус уваги є розсіяним, тому краще буде все ж проявити методи активного слухання - для того, щоб підкреслити ваш намір надати допомогу.

2️⃣ Не засуджуйте, не намагайтеся оцінювати її дії, навіть якщо вам здається, що людина вчинила неправильно.

3️⃣ Дайте зрозуміти, що приймаєте її такою, якою вона є.

4️⃣ Не намагайтеся переконати. Наприклад, “Ти не винуватий”, “Таке з кожним може трапитися”. 

⚪️ На цьому етапі важливо дати постраждалому виговоритися, розказати про свої відчуття.

5️⃣ Не давайте порад, не розказуйте про свій досвід, не задавайте питань – просто послухайте.

❗️Якщо з вами поряд людина, яка сильно страждає від сорому або від відчуття провини, постарайтеся переконати її звернутися до фахівця. Такий стан часто вимагає допомоги фахівця-психолога або лікаря-психотерапевта.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок-квест "Тест Білборда та кохання в інтернеті"

Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет  - це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються, вибудовують відносини та відчувають себе частиною спільноти. З метою формування у здобувачів освіти уявлення про ризики в Інтернеті, пов’язаних з надсиланням власних відвертих фото та попередження сексуального насильства в цифровому середовищі, практичним психологом Семенюк О.О. було проведено превентивне заняття у формі квесту «Тест Білборда та кохання в інтернеті». Під час заняття учні 7-Б дізналися про секстинг, висловлювали власні думки, виконували цікаві завдання та отримали інформацію про те, як діяти та де шукати допомогу, якщо трапиться небезпечна ситуація. #не_ведусь #stop_sexтинг

7 порад для покращення психічного і фізичного здоров'я

Психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне здоров’я. Всі ми стикаємося зі змінами в житті, які можуть поставити під сумнів наше емоційне самопочуття. Що б не відбувалося у вашому житті, ставте своє психічне здоров’я пріоритетом.  🌸 Залишайтеся на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка стосунків корисна для вашого психічного здоров’я. Телефонуйте та відвідуйте своїх батьків, дітей чи онуків. Якщо у вас поблизу немає сім’ї чи друзів, приєднайтеся до місцевої громадської активності. 🌸 Дайте собі час пристосуватися до серйозних змін у житті. Це включає не тільки очевидні негативні події, такі як смерть але й «позитивні» події, такі як переїзд. Вони можуть супроводжуватися відчуттям втрати. Сумувати про будь-яку втрату природно і необхідно. 🌸 Поставте цілі та пріоритети Розмежування між тим, що потрібно зробити зараз, і тим, що може почекати, допоможе зменшити почуття тривоги та зосередитися на виконанні завдання. Важливо навчитися, говорити «ні». 🌸 Подумайте про те, щоб заве

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,