Перейти до основного вмісту

Як підтримати людину при відчутті провини або сорому?

✨ Більшість людей за своєю природою є відповідальні та схильні до того, щоб робити добрі речі і налагоджувати життя навколо себе. 

Тому у скрутні часи, коли відбувається багато складних, жорстоких та непередбачених речей, люди схильні відчувати сильне почуття провини та сорому. 

😔 Їм може здаватися, що це саме вони були винні у тому, що сталося: не передбачили катастрофу, не продумали план дій, десь запізнилися тощо. 

Це омана мозку: коли ми говоримо про катастрофи, особливо коли мова йдеться про війну, ми дійсно мало розуміємо, що необхідно робити. 

Це нова ситуація для нас. Розвиток подій є непередбаченим. Також під час війни ми знаходимося у постійному стресі, що ускладнює кожну мить нашого життя та, звичайно ж, здатність до раціонального мислення 🤔

👥 Певні, що навколо вас є люди, які бувають у стані відчуття провини або сорому. 

🌿 Публікуємо алгоритм, як правильно говорити з людиною у гострі моменти, щоб надати їй максимальну підтримку:

1️⃣ Дайте зрозуміти, що ви слухаєте і розумієте її (кивайте, піддакуйте тощо). 

⚪️ Ми знаємо, що ви уважні до людини і без таких проявів, але у гострих ситуаціях наш фокус уваги є розсіяним, тому краще буде все ж проявити методи активного слухання - для того, щоб підкреслити ваш намір надати допомогу.

2️⃣ Не засуджуйте, не намагайтеся оцінювати її дії, навіть якщо вам здається, що людина вчинила неправильно.

3️⃣ Дайте зрозуміти, що приймаєте її такою, якою вона є.

4️⃣ Не намагайтеся переконати. Наприклад, “Ти не винуватий”, “Таке з кожним може трапитися”. 

⚪️ На цьому етапі важливо дати постраждалому виговоритися, розказати про свої відчуття.

5️⃣ Не давайте порад, не розказуйте про свій досвід, не задавайте питань – просто послухайте.

❗️Якщо з вами поряд людина, яка сильно страждає від сорому або від відчуття провини, постарайтеся переконати її звернутися до фахівця. Такий стан часто вимагає допомоги фахівця-психолога або лікаря-психотерапевта.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,

Сміх – як ліки, сміх – краще ліків

  Сміх – це чудовий подарунок людям від Матінки-природи, який вирізняє їх серед інших живих істот. Сміх є одним із механізмів адаптації людини до динамічних змін навколишнього середовища. Його неофіційно вважають показником душевного та фізичного здоров’я людини. Щира посмішка та радісний сміх стають сьогодні такими ж популярними атрибутами здорового способу життя, як заняття спортом, здорове харчування та відмова від тютюну, алкоголю, наркотиків. Більше 2000 років тому Гіппократ в одному зі своїх творів звернув увагу на користь сміху та розглядав його як лікарський засіб. У ХVII ст. лікарі визнавали, що “прибуття в місто паяца дає користі для здоров’я більше, ніж десять навантажених ліками мулів”. Канадський лікар і філософ Вільям Ослер називав сміх музикою життя і радив сміятися щодня не менше 10 хвилин. Оздоровче значення сміху Реальне оздоровче значення сміху підтверджує той факт, що вже з 70-х рр. минулого століття цим питанням активно займаються вчені. Основоположником нау

Психологічна підтримка

Для отримання on-line консультації психолога необхідно заповнити електронну форму.  Відповідь буде відправлена на адресу електронної пошти, яку Ви вкажете. Для заповнення форми натисніть   СЮДИ Онлайн-консультації – початок вирішення Ваших проблем. Тут Ви можеш отримати професійну допомогу від психола без осуду й непотрібних порад. Якщо Вас щось турбує, неважливо що, або ж просто потребуєте підтримки – пишіть.  ❗️ Якщо тобі потрібна допомога і ти хочеш поговорити - НЕ МОВЧИ. Безкоштовно і конфіденційно  ❗️