Перейти до основного вмісту

Перша психологічна допомога людині у гострому стані стресу

❗️Покроковий протокол

Рекомендуємо зберегти собі цей протокол у нотатки або записник та завжди мати його при собі на випадок ситуації, коли поряд вас буде людина, що потребує першої психологічної допомоги.

🟢 Ви зможете надати таку допомогу навіть якщо не маєте психологічної освіти.

Будь ласка, поділіться цим матеріалом також із друзями та особливо з людьми, які часто спілкуються із постраждалими від наслідків війни.

🟢 Ця схема підходить не тільки для ситуацій, що виникають під час війни, але й у повсякденному житті, коли людина відчуває гостре переживання (насильство, втрату, надзвичайний смуток, істерика тощо). 

1️⃣ Контакт. Стояти перед людиною (Ти мене бачиш? Кивни, якщо так)

2️⃣ Назватись. (Мене звати… Я прийшов тобі допомогти)

3️⃣ Повертаємо ім’я - ідентичність (Як тебе звати?)

4️⃣ Поєднання подій в один ланцюг, повернення відчуття неперервності життя. (Куди ти йшов, що ти робив коли це сталося (завила сирена, стався вибух тощо)?)

5️⃣ Прояснення. (Повторити за потерпілим відповідь - чітко і ясно. Якщо знаєте ситуацію, то доповнити її, але без емоцій і подробиць)

6️⃣ Включення мислення (Дати просте завдання - порахувати людей навколо, знайти будинок тощо)

7️⃣ Нормалізація (Всі твої реакції, які ти відчуваєш - це нормально. Це нормальні емоції на ненормальну ситуацію)

8️⃣ Виводимо із ступора (Якщо людина в ступорі - застигла і не реагує - виводимо її рухом своїх рук, але не різким. Даємо в руки щось тактильне - не гаряче, можна холодне)

9️⃣ Повернення контролю. (“Ось вода. Попий! Візьми стакан”. Не сунути мовчки, а змусити людину зробити певні дії)

1️⃣0️⃣ Нагадати про наявні копінг-стратегії. (Як ти раніше справлявся зі стресом? Скажи, в тебе бували стресові реакції в житті? -”Таке в перший раз”. - Зараз так. А не такі сильні, в звичайному житті? -”Називає”. -Як ти з ними справлявся?) Дочекатись відповіді, допомогти згадати. 

1️⃣1️⃣ Не залишайте людину саму! Передайте її надійним людям (рідні, рятівники, волонтери)


❗️Важливо: цей протокол краще виконувати покроково. Запам’ятайте його, або збережіть собі так, щоб мати до нього швидкий доступ у разі необхідності.

🌿 За матеріалами кандидата психологічних наук Альони Вавілової

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,

Сміх – як ліки, сміх – краще ліків

  Сміх – це чудовий подарунок людям від Матінки-природи, який вирізняє їх серед інших живих істот. Сміх є одним із механізмів адаптації людини до динамічних змін навколишнього середовища. Його неофіційно вважають показником душевного та фізичного здоров’я людини. Щира посмішка та радісний сміх стають сьогодні такими ж популярними атрибутами здорового способу життя, як заняття спортом, здорове харчування та відмова від тютюну, алкоголю, наркотиків. Більше 2000 років тому Гіппократ в одному зі своїх творів звернув увагу на користь сміху та розглядав його як лікарський засіб. У ХVII ст. лікарі визнавали, що “прибуття в місто паяца дає користі для здоров’я більше, ніж десять навантажених ліками мулів”. Канадський лікар і філософ Вільям Ослер називав сміх музикою життя і радив сміятися щодня не менше 10 хвилин. Оздоровче значення сміху Реальне оздоровче значення сміху підтверджує той факт, що вже з 70-х рр. минулого століття цим питанням активно займаються вчені. Основоположником нау

Психологічна підтримка

Для отримання on-line консультації психолога необхідно заповнити електронну форму.  Відповідь буде відправлена на адресу електронної пошти, яку Ви вкажете. Для заповнення форми натисніть   СЮДИ Онлайн-консультації – початок вирішення Ваших проблем. Тут Ви можеш отримати професійну допомогу від психола без осуду й непотрібних порад. Якщо Вас щось турбує, неважливо що, або ж просто потребуєте підтримки – пишіть.  ❗️ Якщо тобі потрібна допомога і ти хочеш поговорити - НЕ МОВЧИ. Безкоштовно і конфіденційно  ❗️