Перейти до основного вмісту

Як впоратися з дратівливістю, гнівом та поганим настроєм?


🧏 Дратівливість, гнів та поганий настрій часто переслідують осіб, які пережили травматичну подію. 

🧏 Основні причини такого стану ⤵️

💢 підвищена збудливість та реактивність нервової системи

💢 також посттравматична схильність до негативної оцінки життя, себе та інших людей. 

💢 Люди, які зазнали травми перебувають у передчутті загрози та очікуванні небезпеки. 

💢Їхні думки є переважно негативними, зокрема це переконання в тому, що «всюди небезпека», «я притягую нещастя», «я не справлюсь з цим», «я втрачу роботу», «мене покине дружина» тощо. 

💢 До того ж самі інтрузивні симптоми (нав’язливі спогади, жахливі сновидіння, флешбеки) пригнічують настрій та призводять до страху і тривоги. 

🧏 Варто розуміти, що ні дратівливість, ні гнівливість не характеризують вас, як нестриману чи недобру людину. Це лише симптоми спричинені посттравматичним стресовим розладом, які з часом минуть. 

🧏 Для того, щоб краще справлятись з поганим настроєм та регулювати спалахи дратівливості і гніву існує декілька доволі простих та ефективних прийомів⤵️ 

🌿 Практикуйте релаксацію, медитацію, йогу та інші способи зняття  напруги. Існує безліч практик, спрямованих на заспокоєння, стишення та зняття напруги. 

🧘 Сюди належать і м’язова релаксація, 

🧘 і дихальні практики, 

🧘 і системи фізичних вправ. 

Окремі духовні течії, а також школи бойових мистецтв пропонують цілі системи, які працюють на регуляцію емоцій та зняття напруги. Це, наприклад, йога чи тайдзіцюань. 

🧏 Наукові дослідження вказують на ефективність подібних практик, особливо майндфулнес, як терапевтичного підходу спрямованого, зокрема, на звільнення свідомості від негативних думок. Основна ідея майнфулнес ➡️ зосереджуватись 

на різних відчуттях, при цьому не фокусуючись на думках – дозволяти 

собі дегустувати життя, насолоджуватись ним. Так, гуляючи ви можете вдихати свіже повітря, прислуховуватись дитячого сміху, відчувати напруження в м’язах, тощо. 

🌿 Налагодьте відпочинок. 

Втомленій та виснаженій людині важко впоратись з дратівливістю, як і важко сприймати світ у яскравих тонах. Тож потурбуйтеся про себе і налагодьте власний відпочинок. Кожен день, окрім праці та різних справ, має містити ресурсні активності, а головне – час на відпочинок – гарну книгу, зустріч з друзями, смачну каву, хорошу пісню, прогулянку тощо.

🌿 Зупиняйте негативні думки. Пам’ятайте, що ваш настрій залежить не стільки від реальної ситуації навколо вас, скільки від думок. Негативні думки спотворюють реальність, додаючи в неї тривогу, невпевненість, страх, невіру у власні сили та, навіть, агресію. Не вірте таким думкам. Зупиняйте їх потік, переключаючись на якусь справу, читання книги, фізичну активність, спілкування з друзями, смачну їжу, своє хоббі. Навіть зосередження на роботі, її плануванні та реалізації – може бути гарним способом викинути з голови негативні думки.

🌿 Керуйте тригерами. 

Важливо помітити та, можливо, скласти перелік, усього того, що засмучує вас, дратує, злить чи в інший спосіб псує настрій. Знаючи свої тригери, ви зможете керувати ними. Наприклад уникати таких ситуацій, людей, діяльностей або готуватися до них. 

🌿 Попереджайте близький та рідних про свій стан. 

Будьте щирими з людьми, які підтримують та хвилюються за вас. Розкажіть їм про те, що ваша дратівливість та поганий настрій мають причини і що деякий час ви потребуватимете дбайливого ставлення та розуміння. Скажіть, що саме в їхніх діях та вчинках призводить до погіршення настрою і попросіть утримуватись від цього або запропонуйте прийнятний для вас спосіб реакцій.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені.  В нашому закладі проведено акцію-плакат доброти "Віддаю своє серце тим, хто цього потребує". Метою акції є привернення уваги учнів до понять доброти і милосердя, дружби,  підтримки, турботи по відношенню до людей з обмеженими фізичними можливостями. На сердечках дітки побажали всім людям з обмеженими фізичними можливостями витримки, оптимізму, здоров`я, душевного тепла,   миру, щастя, кохання, благополуччя!

Підтримка психічного здоров’я дорослих. Як впоратися з ізоляцією?

Під час будь-якої епідемії люди зазвичай відчувають стрес і тривогу. Надзвичайні ситуації завжди стресові, але є певні особливості спалаху 2019-nCoV, що впливають на населення. Не останнє місце тут займає інформаційне забруднення, що негативно впливає на психічне здоров’я українців. Як підтримати здоровий психічний стан? Пояснюємо. Як сприяти кращому самопочуттю дорослих Загальні рекомендації від Всесвітньої організації охорони здоров’я: Спалах вірусу та зараження відбувається в багатьох країнах, у багатьох географічних локаціях. Не асоціюйте його з будь-яким етносом чи національністю. Будьте співчутливими до всіх тих, хто постраждав, з якої б країни ця людина не була. Люди, які постраждали від 2019-nCoV, не зробили нічого поганого, і вони заслуговують нашої підтримки, співчуття та доброти.   Не називайте людей із захворюванням як "випадки COVID-19", "жертви", "сім'ї COVID-19" або "хворі". Це - "люди, які мають COVID-19", ...