🧏 Дратівливість, гнів та поганий настрій часто переслідують осіб, які пережили травматичну подію.
🧏 Основні причини такого стану ⤵️
💢 підвищена збудливість та реактивність нервової системи
💢 також посттравматична схильність до негативної оцінки життя, себе та інших людей.
💢 Люди, які зазнали травми перебувають у передчутті загрози та очікуванні небезпеки.
💢Їхні думки є переважно негативними, зокрема це переконання в тому, що «всюди небезпека», «я притягую нещастя», «я не справлюсь з цим», «я втрачу роботу», «мене покине дружина» тощо.
💢 До того ж самі інтрузивні симптоми (нав’язливі спогади, жахливі сновидіння, флешбеки) пригнічують настрій та призводять до страху і тривоги.
🧏 Варто розуміти, що ні дратівливість, ні гнівливість не характеризують вас, як нестриману чи недобру людину. Це лише симптоми спричинені посттравматичним стресовим розладом, які з часом минуть.
🧏 Для того, щоб краще справлятись з поганим настроєм та регулювати спалахи дратівливості і гніву існує декілька доволі простих та ефективних прийомів⤵️
🌿 Практикуйте релаксацію, медитацію, йогу та інші способи зняття напруги. Існує безліч практик, спрямованих на заспокоєння, стишення та зняття напруги.
🧘 Сюди належать і м’язова релаксація,
🧘 і дихальні практики,
🧘 і системи фізичних вправ.
Окремі духовні течії, а також школи бойових мистецтв пропонують цілі системи, які працюють на регуляцію емоцій та зняття напруги. Це, наприклад, йога чи тайдзіцюань.
🧏 Наукові дослідження вказують на ефективність подібних практик, особливо майндфулнес, як терапевтичного підходу спрямованого, зокрема, на звільнення свідомості від негативних думок. Основна ідея майнфулнес ➡️ зосереджуватись
на різних відчуттях, при цьому не фокусуючись на думках – дозволяти
собі дегустувати життя, насолоджуватись ним. Так, гуляючи ви можете вдихати свіже повітря, прислуховуватись дитячого сміху, відчувати напруження в м’язах, тощо.
🌿 Налагодьте відпочинок.
Втомленій та виснаженій людині важко впоратись з дратівливістю, як і важко сприймати світ у яскравих тонах. Тож потурбуйтеся про себе і налагодьте власний відпочинок. Кожен день, окрім праці та різних справ, має містити ресурсні активності, а головне – час на відпочинок – гарну книгу, зустріч з друзями, смачну каву, хорошу пісню, прогулянку тощо.
🌿 Зупиняйте негативні думки. Пам’ятайте, що ваш настрій залежить не стільки від реальної ситуації навколо вас, скільки від думок. Негативні думки спотворюють реальність, додаючи в неї тривогу, невпевненість, страх, невіру у власні сили та, навіть, агресію. Не вірте таким думкам. Зупиняйте їх потік, переключаючись на якусь справу, читання книги, фізичну активність, спілкування з друзями, смачну їжу, своє хоббі. Навіть зосередження на роботі, її плануванні та реалізації – може бути гарним способом викинути з голови негативні думки.
🌿 Керуйте тригерами.
Важливо помітити та, можливо, скласти перелік, усього того, що засмучує вас, дратує, злить чи в інший спосіб псує настрій. Знаючи свої тригери, ви зможете керувати ними. Наприклад уникати таких ситуацій, людей, діяльностей або готуватися до них.
🌿 Попереджайте близький та рідних про свій стан.
Будьте щирими з людьми, які підтримують та хвилюються за вас. Розкажіть їм про те, що ваша дратівливість та поганий настрій мають причини і що деякий час ви потребуватимете дбайливого ставлення та розуміння. Скажіть, що саме в їхніх діях та вчинках призводить до погіршення настрою і попросіть утримуватись від цього або запропонуйте прийнятний для вас спосіб реакцій.
Коментарі
Дописати коментар