Перейти до основного вмісту

Як реагувати, якщо хтось каже Вам, що думає про суїцид?

Озвучені наміри покінчити з життям спантеличують та змушують відчувати велику напругу. Однак, пам’ятаєте: це добре, якщо людина відкривається вам, адже ви маєте змогу їй допомогти. 

Як реагувати, якщо хтось каже вам, що думає про суїцид?

🆘 Дайте людині відчути, що слухаєте та підтримуєте її.

Перш а все, запевніть людину, що ви сприймаєте її слова серйозно. Переконайтеся, що вона розуміє, що ви небайдужі до неї. 

💬 Скажіть:

«Дякую, що розповідаєш мені, що відбувається з тобою і як ти почуваєшся». 

«Я люблю тебе, незважаючи ні на що, і ми разом переживемо це».

🆘 Заохочуйте людину говорити більше і насправді слухайте її.

Дайте їй зрозуміти, що ви хочете почути більше про те, що вона відчуває і через що проходить. Слухайте активно, виявляйте цікавість та інтерес до деталей.

Запитайте людину, які зміни відбулися в її житті, та як вона дає з ними раду. 

Дізнайтеся, як довго людина відчуває небажання жити і як це вплинуло на її життя. 

💬 Запитайте:

«Чи спричинили думки про самогубство, наприклад, проблеми зі сном чи роботою?»

«Як часто ти виходиш на вулицю? Чи ти ізолюєшся від людей?»

🆘 Будьте прямолінійними, якщо підозрюєте, що людина думає про самогубство.

Довіртеся своїй інтуїції та запитайте про це прямо. Дослідження показують, що це не підштовхне людину вчинити задумане. Натомість вона відчує полегшення, бо є хтось, хто піклується про неї. 

Важливо, щоб ваше запитання не було осудливим та не викликало почуття провити. 

❌ Не кажіть:

«Ти ж не збираєшся зробити якусь дурницю, правда?»

«Подумай, як це вплине на твоїх батьків»

Натомість, запевніть, що ви розумієте людину та дбаєте про неї. 

💬 Скажіть:

«Я хочу, щоб ти знав, що можеш сказати мені все, що завгодно».

🆘 Що сказати, якщо людина підтвердить, що думає про самогубство?

Зберігайте спокій — те, що хтось думає про самогубство, не означає, що йому загрожує безпосередня небезпека. Однак, хибною є також і думка про те, що розмовою про суїцид людина привертає до себе увагу і насправді не вчинить його. 

💬 Знайдіть час, щоб спокійно вислухати людину та задайте їй кілька додаткових запитань.

«Як часто у тебе виникають такі думки?»

«Що ти робиш, коли тобі стає зовсім зле?»

«Що потрібно зробити, щоб ти почувався в безпеці?»

Запевніть людину, що їй можливо допомогти, що її почуття є сигналом того, що настав час поговорити з фахівцем психічного здоров'я. 

🆘 Як запропонувати звернутися за професійною допомогою?

Ви можете бути турботливим слухачем та підтримувати людину, але ви не є фахівцем із психічного здоров’я. Тож якщо дорога вам людина сказала, що думає про самогубство, це сигнал, що їй слід поговорити з фахівцем із психічного здоров’я. 

💬 Ось як можна почати:

«Я чую, що тобі важко, і  думаю, що розмова з фахівцем буде корисною та допоможе впоратися з цим».

Іноді щоб звернутися за професійною допомогою, найважче зробити перший крок. Допоможіть людині знайти контакти спеціалістів, відвезіть її на зустріч з фахівцем або ж запропонуйте випити кави після візиту. 

🆘 Як бути, якщо людина відмовляється від допомоги?

Не всі люди готові одразу звернутися за допомогою до фахівців. Якщо людина відмовляється від пропозиції професійної допомоги (і якщо їй не загрожує безпосередня небезпека), будьте терплячі та не наполягайте занадто сильно.

💬 Скажіть:

«Дай мені знати, якщо ти передумаєш, і я допоможу тобі зв’язатися з фахівцем».

Якщо людина відмовляється від особистої зустрічі зі спеціалістом, запропонуйте їй номер гарячої лінії. 

Наприкінці розмови повторіть, що цінуєте можливість говорити з людиною про такі важливі речі. Нагадайте, що у всіх нас іноді виникають труднощі, і що ви й надалі будете поруч із ним/нею.

🆘 Якщо людині загрожує безпосередня небезпека:

❗️залишайся поруч;

❗️ допоможіть позбутися засобів, які можуть спричинити самогубство;

❗️ зателефонуйте на цілодобову та безкоштовну лінію запобігання самогубствам Lifeline Ukraine за номером 7333 або зверніться за допомогою через чати у соціальних мережах, посилання шукайте на https://lifelineukraine.com




Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок-квест "Тест Білборда та кохання в інтернеті"

Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет  - це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються, вибудовують відносини та відчувають себе частиною спільноти. З метою формування у здобувачів освіти уявлення про ризики в Інтернеті, пов’язаних з надсиланням власних відвертих фото та попередження сексуального насильства в цифровому середовищі, практичним психологом Семенюк О.О. було проведено превентивне заняття у формі квесту «Тест Білборда та кохання в інтернеті». Під час заняття учні 7-Б дізналися про секстинг, висловлювали власні думки, виконували цікаві завдання та отримали інформацію про те, як діяти та де шукати допомогу, якщо трапиться небезпечна ситуація. #не_ведусь #stop_sexтинг

7 порад для покращення психічного і фізичного здоров'я

Психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне здоров’я. Всі ми стикаємося зі змінами в житті, які можуть поставити під сумнів наше емоційне самопочуття. Що б не відбувалося у вашому житті, ставте своє психічне здоров’я пріоритетом.  🌸 Залишайтеся на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка стосунків корисна для вашого психічного здоров’я. Телефонуйте та відвідуйте своїх батьків, дітей чи онуків. Якщо у вас поблизу немає сім’ї чи друзів, приєднайтеся до місцевої громадської активності. 🌸 Дайте собі час пристосуватися до серйозних змін у житті. Це включає не тільки очевидні негативні події, такі як смерть але й «позитивні» події, такі як переїзд. Вони можуть супроводжуватися відчуттям втрати. Сумувати про будь-яку втрату природно і необхідно. 🌸 Поставте цілі та пріоритети Розмежування між тим, що потрібно зробити зараз, і тим, що може почекати, допоможе зменшити почуття тривоги та зосередитися на виконанні завдання. Важливо навчитися, говорити «ні». 🌸 Подумайте про те, щоб заве

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,