Чому травмована людина робить самодеструктивні речі?
✍️ Самодеструктивні речі — це ті речі, за допомогою яких людина завдає собі фізичної або психологічної шкоди і які можуть негативно вплинути на її здоров'я або піддати небезпеці її життя. До них відносяться самосаботаж, небезпечні види діяльності, не дозволення собі щастя, тривале почуття провини, усі види залежності, проміскуїтет, селфхарм та інші.
У минулому дописі з циклу про травму ми розповіли про три її компоненти. Відповідь на питання, чому травмована людина робить самодеструктивні речі, ми можемо отримати з розуміння системи самовідчуття. 🪴
✔️Система самовідчуття — це усвідомлення і сприйняття людиною себе, її внутрішнє відчуття, що вона є, живе в цьому світі та має своє місце. Травмуюча подія може знищити цю систему, тоді в людини може з'явитися відчуття, що вона взагалі не живе, її не існує. Ця віддаленість від оточуючого світу, себе і своїх справжніх переживань (дисоціація) захищає її від уявної небезпеки, зайвої чутливості і надмірного болю.
❕Для того, щоб повернути відчуття себе і свого життя, людина повинна пригадати і знову пережити свій минулий травматичний досвід. Але це дуже важко і боляче зробити, тому вона обирає самодеструктивні речі, які дають можливість на деякий час справитися зі своєю дисоціацією і знову відчути себе живою та наповненою.
❓Як саме це відбувається?
Коли людина робить самодеструктивні речі, в її організмі виділяється велика кількість ендорфінів. Вони включаються в роботу не лише через участь в улюбленій діяльності, але й під час отримання фізичного болю або навантаження. Коли за допомогою самодеструктивних речей, які є досить сильними і незвичними для людини, та викликаних ними ендорфінів їй вдається "винирнути" і знову відчути себе живою, у неї з'являється впевненість, що вона здатна контролювати свою ситуацію.
Коментарі
Дописати коментар