Перейти до основного вмісту

Чому травмована людина робить самодеструктивні речі?

Чому травмована людина робить самодеструктивні речі?

✍️ Самодеструктивні речі — це ті речі, за допомогою яких людина завдає собі фізичної або психологічної шкоди і які можуть негативно вплинути на її здоров'я або піддати небезпеці її життя. До них відносяться самосаботаж, небезпечні види діяльності, не дозволення собі щастя, тривале почуття провини, усі види залежності, проміскуїтет, селфхарм та інші.

У минулому дописі з циклу про травму ми розповіли про три її компоненти. Відповідь на питання, чому травмована людина робить самодеструктивні речі, ми можемо отримати з розуміння системи самовідчуття. 🪴

✔️Система самовідчуття — це усвідомлення і сприйняття людиною себе, її внутрішнє відчуття, що вона є, живе в цьому світі та має своє місце. Травмуюча подія може знищити цю систему, тоді в людини може з'явитися відчуття, що вона взагалі не живе, її не існує. Ця віддаленість від оточуючого світу, себе і своїх справжніх переживань (дисоціація) захищає її від уявної небезпеки, зайвої чутливості і надмірного болю.

❕Для того, щоб повернути відчуття себе і свого життя, людина повинна пригадати і знову пережити свій минулий травматичний досвід. Але це дуже важко і боляче зробити, тому вона обирає самодеструктивні речі, які дають можливість на деякий час справитися зі своєю дисоціацією і знову відчути себе живою та наповненою.

❓Як саме це відбувається?

Коли людина робить самодеструктивні речі, в її організмі виділяється велика кількість ендорфінів. Вони включаються в роботу не лише через участь в улюбленій діяльності, але й під час отримання фізичного болю або навантаження. Коли за допомогою самодеструктивних речей, які є досить сильними і незвичними для людини, та викликаних ними ендорфінів їй вдається "винирнути" і знову відчути себе живою, у неї з'являється впевненість, що вона здатна контролювати свою ситуацію.

Насправді це лише ілюзія. Самодеструктивні речі не вирішують основну проблему, дають полегшення тільки на короткий час і можуть лише погіршити ситуацію. Допомогти людині з такою проблемою може відновлення почуття безпеки.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені.  В нашому закладі проведено акцію-плакат доброти "Віддаю своє серце тим, хто цього потребує". Метою акції є привернення уваги учнів до понять доброти і милосердя, дружби,  підтримки, турботи по відношенню до людей з обмеженими фізичними можливостями. На сердечках дітки побажали всім людям з обмеженими фізичними можливостями витримки, оптимізму, здоров`я, душевного тепла,   миру, щастя, кохання, благополуччя!

Підтримка психічного здоров’я дорослих. Як впоратися з ізоляцією?

Під час будь-якої епідемії люди зазвичай відчувають стрес і тривогу. Надзвичайні ситуації завжди стресові, але є певні особливості спалаху 2019-nCoV, що впливають на населення. Не останнє місце тут займає інформаційне забруднення, що негативно впливає на психічне здоров’я українців. Як підтримати здоровий психічний стан? Пояснюємо. Як сприяти кращому самопочуттю дорослих Загальні рекомендації від Всесвітньої організації охорони здоров’я: Спалах вірусу та зараження відбувається в багатьох країнах, у багатьох географічних локаціях. Не асоціюйте його з будь-яким етносом чи національністю. Будьте співчутливими до всіх тих, хто постраждав, з якої б країни ця людина не була. Люди, які постраждали від 2019-nCoV, не зробили нічого поганого, і вони заслуговують нашої підтримки, співчуття та доброти.   Не називайте людей із захворюванням як "випадки COVID-19", "жертви", "сім'ї COVID-19" або "хворі". Це - "люди, які мають COVID-19", ...