Перейти до основного вмісту

Навіщо потрібний дитячий психолог?


 Існує стереотип, що психологічні проблеми бувають лише у дорослих, адже дитинство безтурботний час. Але діти стикаються з безліччю викликів: вони розвиваються, соціалізуються, пізнають себе та світ. Іноді ментальні розлади починають виявлятися в дуже ранньому віці, але ніхто не розуміє, що відбувається. Якщо нічого не робити з цим у дитинстві, ситуація може загостритися та серйозно вплинути на розвиток людини. Навіть дорослі часто бояться йти до психолога — їм здається, що це визнання безсилля та серйозних проблем із психікою. З дитячою психотерапією все ще складніше. Але вона показана не тільки у важких ситуаціях. Терапія (для будь-якого віку) допомагає почуватися впевненіше, будувати надійні відносини, розуміти і виражати емоції. Це зовсім не вказує на те, що батьки не справляються. Навпаки, це свідчить про те, що батьки зацікавленні в тому, щоб дитина виросла цілісною особистістю.


Коли звертатися до дитячого психолога?

Іноді важко визначити: проблемна поведінка — вікова норма, чи їй потрібна допомога фахівця та незначна корекція. Ми рекомендуємо звертати увагу на ці ознаки, які можуть вказувати на те, що все ж дитина потребує допомоги фахівця.


  • Труднощі з вираженням агресії: він не може її контролювати, вирішує питання за допомогою сили.
  • Відмова від спілкування з іншими: дитина замкнена, хоче постійно перебувати на самоті або в суспільстві батьків.
  • Апатія: дитину нічого не цікавить, вона не хоче грати, спілкуватися, навчатися.
  • Порушення сну та апетиту.
  • Різке зниження успішності (у шкільному віці).
  • Бажання слідувати ритуалам (в їжі, прогулянках, спілкуванні), неадекватна реакція на будь-яке їх порушення.
  • Хвороби, болі та нездужання, для яких лікарі не можуть знайти причини.


Дитячий психолог з'ясує причину проблеми, а потім знайде підхід до її вирішення. Крім того, він допоможе знайти правильний вектор виховання, якщо ви в чомусь маєте сумнів.


Дитяча психотерапія не схожа на дорослу. Якщо доросла людина може рефлексувати, розмовляти про свої почуття та думки — у дитини поки що немає інструментів для такої роботи. Тому найчастіше дитяча терапія або повністю побудована на грі, або містить ігрові елементи - залежно від віку та стану маленького клієнта.


Особливості психологічної допомоги дітям

Ігровий формат – не єдина особливість дитячої психотерапії. Дітям важко справлятися з негативними емоціями — страхом, болем, роздратуванням. Тому психолог повинен поводитися особливо дбайливо і вчити дитину емоційної саморегуляції. Ініціатори психотерапії — батьки. Тому дитину необхідно мотивувати на терапію, і на побудову довірчих відносин у терапії може піти багато часу.




Дітям складно усвідомлювати себе та вербалізувати свої почуття, натомість вони легко ідентифікуються з персонажами казок, мультфльмів, ігор. Через цих персонажів вони можуть багато розповісти про себе. — На терапії дитина отримує досвід відкритих, позитивних та гарних стосунків із дорослим. Нерідко це перший, дуже важливий, подібний досвід у його житті.

 

Дитяча терапія у сімейному підході

Нерідко дитяча психотерапія містить елементи сімейної. Дитина невіддільна від сім'ї. Майже все, що відбувається з ним — відображення сімейної ситуації (за винятком органічних порушень). Батьки часто приводять дитину до психолога, щоб її «зробили слухняною» або «нормальною». Але цей запит може зовсім не поєднуватись з тим, що дійсно потрібно дитині. Тоді результат дасть лише спільна робота з усією родиною. На сімейній терапії психолог опитує батьків, з'ясовує спосіб життя сім'ї, «правила» та «міфи», які в ній існують. Він з'ясовує, в який момент виникла проблема, чи це було пов'язано з будь-якими змінами в сім'ї, як батьки намагалися вирішити проблему самостійно. Потім робота може проходити паралельно з дитиною та батьками.


Є кілька способів знайти психолога для дитини. Попросити знайомих поділитися контактом, звернутися до шкільного психолога або знайти професійного фахівця на нашому сервісі.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок-квест "Тест Білборда та кохання в інтернеті"

Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет  - це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються, вибудовують відносини та відчувають себе частиною спільноти. З метою формування у здобувачів освіти уявлення про ризики в Інтернеті, пов’язаних з надсиланням власних відвертих фото та попередження сексуального насильства в цифровому середовищі, практичним психологом Семенюк О.О. було проведено превентивне заняття у формі квесту «Тест Білборда та кохання в інтернеті». Під час заняття учні 7-Б дізналися про секстинг, висловлювали власні думки, виконували цікаві завдання та отримали інформацію про те, як діяти та де шукати допомогу, якщо трапиться небезпечна ситуація. #не_ведусь #stop_sexтинг

7 порад для покращення психічного і фізичного здоров'я

Психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне здоров’я. Всі ми стикаємося зі змінами в житті, які можуть поставити під сумнів наше емоційне самопочуття. Що б не відбувалося у вашому житті, ставте своє психічне здоров’я пріоритетом.  🌸 Залишайтеся на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка стосунків корисна для вашого психічного здоров’я. Телефонуйте та відвідуйте своїх батьків, дітей чи онуків. Якщо у вас поблизу немає сім’ї чи друзів, приєднайтеся до місцевої громадської активності. 🌸 Дайте собі час пристосуватися до серйозних змін у житті. Це включає не тільки очевидні негативні події, такі як смерть але й «позитивні» події, такі як переїзд. Вони можуть супроводжуватися відчуттям втрати. Сумувати про будь-яку втрату природно і необхідно. 🌸 Поставте цілі та пріоритети Розмежування між тим, що потрібно зробити зараз, і тим, що може почекати, допоможе зменшити почуття тривоги та зосередитися на виконанні завдання. Важливо навчитися, говорити «ні». 🌸 Подумайте про те, щоб заве

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,