Перейти до основного вмісту

Навіщо потрібний дитячий психолог?


 Існує стереотип, що психологічні проблеми бувають лише у дорослих, адже дитинство безтурботний час. Але діти стикаються з безліччю викликів: вони розвиваються, соціалізуються, пізнають себе та світ. Іноді ментальні розлади починають виявлятися в дуже ранньому віці, але ніхто не розуміє, що відбувається. Якщо нічого не робити з цим у дитинстві, ситуація може загостритися та серйозно вплинути на розвиток людини. Навіть дорослі часто бояться йти до психолога — їм здається, що це визнання безсилля та серйозних проблем із психікою. З дитячою психотерапією все ще складніше. Але вона показана не тільки у важких ситуаціях. Терапія (для будь-якого віку) допомагає почуватися впевненіше, будувати надійні відносини, розуміти і виражати емоції. Це зовсім не вказує на те, що батьки не справляються. Навпаки, це свідчить про те, що батьки зацікавленні в тому, щоб дитина виросла цілісною особистістю.


Коли звертатися до дитячого психолога?

Іноді важко визначити: проблемна поведінка — вікова норма, чи їй потрібна допомога фахівця та незначна корекція. Ми рекомендуємо звертати увагу на ці ознаки, які можуть вказувати на те, що все ж дитина потребує допомоги фахівця.


  • Труднощі з вираженням агресії: він не може її контролювати, вирішує питання за допомогою сили.
  • Відмова від спілкування з іншими: дитина замкнена, хоче постійно перебувати на самоті або в суспільстві батьків.
  • Апатія: дитину нічого не цікавить, вона не хоче грати, спілкуватися, навчатися.
  • Порушення сну та апетиту.
  • Різке зниження успішності (у шкільному віці).
  • Бажання слідувати ритуалам (в їжі, прогулянках, спілкуванні), неадекватна реакція на будь-яке їх порушення.
  • Хвороби, болі та нездужання, для яких лікарі не можуть знайти причини.


Дитячий психолог з'ясує причину проблеми, а потім знайде підхід до її вирішення. Крім того, він допоможе знайти правильний вектор виховання, якщо ви в чомусь маєте сумнів.


Дитяча психотерапія не схожа на дорослу. Якщо доросла людина може рефлексувати, розмовляти про свої почуття та думки — у дитини поки що немає інструментів для такої роботи. Тому найчастіше дитяча терапія або повністю побудована на грі, або містить ігрові елементи - залежно від віку та стану маленького клієнта.


Особливості психологічної допомоги дітям

Ігровий формат – не єдина особливість дитячої психотерапії. Дітям важко справлятися з негативними емоціями — страхом, болем, роздратуванням. Тому психолог повинен поводитися особливо дбайливо і вчити дитину емоційної саморегуляції. Ініціатори психотерапії — батьки. Тому дитину необхідно мотивувати на терапію, і на побудову довірчих відносин у терапії може піти багато часу.




Дітям складно усвідомлювати себе та вербалізувати свої почуття, натомість вони легко ідентифікуються з персонажами казок, мультфльмів, ігор. Через цих персонажів вони можуть багато розповісти про себе. — На терапії дитина отримує досвід відкритих, позитивних та гарних стосунків із дорослим. Нерідко це перший, дуже важливий, подібний досвід у його житті.

 

Дитяча терапія у сімейному підході

Нерідко дитяча психотерапія містить елементи сімейної. Дитина невіддільна від сім'ї. Майже все, що відбувається з ним — відображення сімейної ситуації (за винятком органічних порушень). Батьки часто приводять дитину до психолога, щоб її «зробили слухняною» або «нормальною». Але цей запит може зовсім не поєднуватись з тим, що дійсно потрібно дитині. Тоді результат дасть лише спільна робота з усією родиною. На сімейній терапії психолог опитує батьків, з'ясовує спосіб життя сім'ї, «правила» та «міфи», які в ній існують. Він з'ясовує, в який момент виникла проблема, чи це було пов'язано з будь-якими змінами в сім'ї, як батьки намагалися вирішити проблему самостійно. Потім робота може проходити паралельно з дитиною та батьками.


Є кілька способів знайти психолога для дитини. Попросити знайомих поділитися контактом, звернутися до шкільного психолога або знайти професійного фахівця на нашому сервісі.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені.  В нашому закладі проведено акцію-плакат доброти "Віддаю своє серце тим, хто цього потребує". Метою акції є привернення уваги учнів до понять доброти і милосердя, дружби,  підтримки, турботи по відношенню до людей з обмеженими фізичними можливостями. На сердечках дітки побажали всім людям з обмеженими фізичними можливостями витримки, оптимізму, здоров`я, душевного тепла,   миру, щастя, кохання, благополуччя!

Підтримка психічного здоров’я дорослих. Як впоратися з ізоляцією?

Під час будь-якої епідемії люди зазвичай відчувають стрес і тривогу. Надзвичайні ситуації завжди стресові, але є певні особливості спалаху 2019-nCoV, що впливають на населення. Не останнє місце тут займає інформаційне забруднення, що негативно впливає на психічне здоров’я українців. Як підтримати здоровий психічний стан? Пояснюємо. Як сприяти кращому самопочуттю дорослих Загальні рекомендації від Всесвітньої організації охорони здоров’я: Спалах вірусу та зараження відбувається в багатьох країнах, у багатьох географічних локаціях. Не асоціюйте його з будь-яким етносом чи національністю. Будьте співчутливими до всіх тих, хто постраждав, з якої б країни ця людина не була. Люди, які постраждали від 2019-nCoV, не зробили нічого поганого, і вони заслуговують нашої підтримки, співчуття та доброти.   Не називайте людей із захворюванням як "випадки COVID-19", "жертви", "сім'ї COVID-19" або "хворі". Це - "люди, які мають COVID-19", ...