Коли звертатися до дитячого психолога?
Іноді важко визначити: проблемна поведінка — вікова норма, чи їй потрібна допомога фахівця та незначна корекція. Ми рекомендуємо звертати увагу на ці ознаки, які можуть вказувати на те, що все ж дитина потребує допомоги фахівця.
- Труднощі з вираженням агресії: він не може її контролювати, вирішує питання за допомогою сили.
- Відмова від спілкування з іншими: дитина замкнена, хоче постійно перебувати на самоті або в суспільстві батьків.
- Апатія: дитину нічого не цікавить, вона не хоче грати, спілкуватися, навчатися.
- Порушення сну та апетиту.
- Різке зниження успішності (у шкільному віці).
- Бажання слідувати ритуалам (в їжі, прогулянках, спілкуванні), неадекватна реакція на будь-яке їх порушення.
- Хвороби, болі та нездужання, для яких лікарі не можуть знайти причини.
Дитячий психолог з'ясує причину проблеми, а потім знайде підхід до її вирішення. Крім того, він допоможе знайти правильний вектор виховання, якщо ви в чомусь маєте сумнів.
Дитяча психотерапія не схожа на дорослу. Якщо доросла людина може рефлексувати, розмовляти про свої почуття та думки — у дитини поки що немає інструментів для такої роботи. Тому найчастіше дитяча терапія або повністю побудована на грі, або містить ігрові елементи - залежно від віку та стану маленького клієнта.
Особливості психологічної допомоги дітям
Ігровий формат – не єдина особливість дитячої психотерапії. Дітям важко справлятися з негативними емоціями — страхом, болем, роздратуванням. Тому психолог повинен поводитися особливо дбайливо і вчити дитину емоційної саморегуляції. Ініціатори психотерапії — батьки. Тому дитину необхідно мотивувати на терапію, і на побудову довірчих відносин у терапії може піти багато часу.
Дітям складно усвідомлювати себе та вербалізувати свої почуття, натомість вони легко ідентифікуються з персонажами казок, мультфльмів, ігор. Через цих персонажів вони можуть багато розповісти про себе. — На терапії дитина отримує досвід відкритих, позитивних та гарних стосунків із дорослим. Нерідко це перший, дуже важливий, подібний досвід у його житті.
Дитяча терапія у сімейному підході
Нерідко дитяча психотерапія містить елементи сімейної. Дитина невіддільна від сім'ї. Майже все, що відбувається з ним — відображення сімейної ситуації (за винятком органічних порушень). Батьки часто приводять дитину до психолога, щоб її «зробили слухняною» або «нормальною». Але цей запит може зовсім не поєднуватись з тим, що дійсно потрібно дитині. Тоді результат дасть лише спільна робота з усією родиною. На сімейній терапії психолог опитує батьків, з'ясовує спосіб життя сім'ї, «правила» та «міфи», які в ній існують. Він з'ясовує, в який момент виникла проблема, чи це було пов'язано з будь-якими змінами в сім'ї, як батьки намагалися вирішити проблему самостійно. Потім робота може проходити паралельно з дитиною та батьками.
Є кілька способів знайти психолога для дитини. Попросити знайомих поділитися контактом, звернутися до шкільного психолога або знайти професійного фахівця на нашому сервісі.
Коментарі
Дописати коментар