Перейти до основного вмісту

Як популярна психологія може нашкодити психіці

 


Останніми роками популярна психологія стає все більш поширеною в мейнстрімних ЗМІ та повсякденних розмовах. Книги, статті та пости в соціальних мережах, які пропонують швидкі рішення складних психологічних проблем, є широко розповсюдженими. Однак, хоча популярна психологія може запропонувати непогані ідеї та поради, вона також може мати негативний вплив на наше психічне здоров'я.

 

Однією з найбільших небезпек популярної психології є надмірне спрощення. Багато популярних книг і статей зводять складні психологічні питання до кількох простих для розуміння кроків. Це може бути привабливим для людей, які шукають швидких рішень своїх проблем, але це також може створити нереалістичні очікування і надмірно спростити складні питання.

 

В багатьох книгах про самодопомогу стверджується, що - «позитивне мислення - це ключ до щастя та успіху». Хоча в цьому є частка правди, вона спрощує складні фактори, які сприяють психічному здоров'ю та успіху. Насправді позитивне мислення - це лише один з аспектів набагато ширшого набору навичок і якостей, необхідних для щастя та успіху.

 


Ще однією небезпекою популярної психології є поширення дезінформації. Зі зростанням популярності психології збільшилася і кількість людей, які претендують на роль експертів у цій галузі. На жаль, не всі з цих так званих "експертів" насправді мають достатню кваліфікацію, щоб давати поради з психологічних питань. Це призводить до поширення дезінформації та просування не тільки неефективних, а іноді і зовсім шкідливих методів лікування.

 

Так, деякі популярні книги з психології стверджують, що позитивне мислення може вилікувати депресію. Однак це просто неправда. Депресія - це складний і багатогранний розлад, який потребує професійного лікування, що включає терапію та медикаментозне лікування. Люди, які покладаються на такі твердження «експертів», можуть відкласти звернення за професійною допомогою, що може призвести до серйозних наслідків.

 


Нарешті, популярна психологія може сприяти формуванню почуття неадекватності та низької самооцінки. Багато популярних книг і статей пропагують вузьке, ідеалізоване уявлення про те, що означає бути щасливим і успішним. Це може створити нереалістичні очікування і змусити людей почуватися неадекватними або такими, що зазнають невдачі, якщо вони не відповідають цим стандартам.

 

Ще приклад, деякі книги і статті пропагують ідею, що ми завжди повинні бути щасливими і позитивними, а негативні емоції є ознакою слабкості. Це може викликати почуття сорому і неадекватності у людей, які відчувають негативні емоції, хоча негативні емоції є нормальною і здоровою частиною людського досвіду.

 


Отже, що ми можемо зробити, щоб захистити себе від потенційної шкоди популярної психології?


Перший крок - бути критичними споживачами інформації. Перш ніж прийняти пораду чи інформацію про психологічні проблеми, перевірте джерело та докази, що її підтверджують. Шукайте інформацію з авторитетних джерел, таких як наукові журнали або сертифіковані фахівці з досвідом.

 

Ще один крок - пам'ятати, що психологічні проблеми є складними та багатогранними. Популярна психологія не може замінити професійну терапію якої потребують багато людей для вирішення проблем психічного здоров'я.

 

Нарешті, важливо пам'ятати, що щастя та успіх виглядають по-різному для кожного. Не порівнюйте своє життя з ідеалізованим образом того, що означає бути щасливим та успішним. Замість цього зосередьтеся на власних цінностях та цілях і працюйте над створенням життя, яке буде для вас справжнім і повноцінним.

 

Насамкінець, критично ставтесь до інформації, звертайтесь за професійною допомогою, коли це необхідно, і зосереджуйтесь на власних потребах. Так ви зможете захистити себе від потенційної шкоди популярної психології.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені.  В нашому закладі проведено акцію-плакат доброти "Віддаю своє серце тим, хто цього потребує". Метою акції є привернення уваги учнів до понять доброти і милосердя, дружби,  підтримки, турботи по відношенню до людей з обмеженими фізичними можливостями. На сердечках дітки побажали всім людям з обмеженими фізичними можливостями витримки, оптимізму, здоров`я, душевного тепла,   миру, щастя, кохання, благополуччя!

Підтримка психічного здоров’я дорослих. Як впоратися з ізоляцією?

Під час будь-якої епідемії люди зазвичай відчувають стрес і тривогу. Надзвичайні ситуації завжди стресові, але є певні особливості спалаху 2019-nCoV, що впливають на населення. Не останнє місце тут займає інформаційне забруднення, що негативно впливає на психічне здоров’я українців. Як підтримати здоровий психічний стан? Пояснюємо. Як сприяти кращому самопочуттю дорослих Загальні рекомендації від Всесвітньої організації охорони здоров’я: Спалах вірусу та зараження відбувається в багатьох країнах, у багатьох географічних локаціях. Не асоціюйте його з будь-яким етносом чи національністю. Будьте співчутливими до всіх тих, хто постраждав, з якої б країни ця людина не була. Люди, які постраждали від 2019-nCoV, не зробили нічого поганого, і вони заслуговують нашої підтримки, співчуття та доброти.   Не називайте людей із захворюванням як "випадки COVID-19", "жертви", "сім'ї COVID-19" або "хворі". Це - "люди, які мають COVID-19", ...