Перейти до основного вмісту

Як допомогти собі при симптомах ПТСР?

​📋 Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – відстрочена за часом реакція на психотравматичні події, що сформувалась в цілісний синдром. 


❗️ПТСР розвивається не одразу, а приблизно через 1-6 місяців після стресової події.

Симптоми ПТСР можуть виникнути раптово, поступово або нагадувати про себе час від часу. Вони можуть з’являтися, ніби нізвідки, а можуть “запускатися” чимось, що нагадує про страшну подію або якось пов’язано з нею: місце події, шум, запах, певні
слова чи образи.
 
Кожен відчуває ПТСР по-своєму, але є три основні симптоми:

1️⃣ Нав’язливе намагання “переосмислити” неприємні події, відтворення їх в уяві (зокрема, у сновидіннях);
2️⃣ Намагання уникати того, що нагадує про травму (наприклад, місця події);
3️⃣ Підвищені тривожність і емоційне збудження, постійна настороженість, підозрілість.
 
Додаткові ознаки ПТСР:

• Гнів і дратівливість;
• Почуття провини, сорому або самозвинувачення;
• Зловживання алкоголем чи наркотиками;
• Почуття недовіри і зради, а також “несправедливості долі”;
• Депресія і почуття безвиході;
• Суїцидальні думки;
• Відчуття відчуженості;
• Фізичні болі;
• Поверхневий і неспокійний сон, жахливі сновидіння;
• Здригання при дзвінках, оплесках та інших буденних звуках;
• Нездатність згадати цілі епізоди пережитої травми;
• Відчуття, що людині “не судилося” знайти роботу, створити сім’ю тощо.
 
Переживання травматичних подій, які супроводжуються дискомфортом і страхом, можливо припинити, але для цього необхідно їх опрацювати і перевести із травматичних спогадів у звичайні. Це можна зробити за допомогою фахівців (психологів, психотерапевтів). 
 
🤍 Знання про наступні відчуття дозволять вам легше їх пережити:
 
🌑 Заціпеніння – стан, при якому ви відчуваєте і реагуєте дуже повільно. Спочатку ви відчуваєте “заціпеніння”, подія здається нереальною, як сон, і все, що відбувається, відбувається неначе в якомусь іншому світі, не насправді. 

Люди часто оцінюють це неправильно – як ознаку власної “сили” або “безсердечності”.
 
🌕 Активність – ви намагаєтеся бути активними. Допомога іншим може приносити деяке полегшення і вам, і іншим. Проте надактивність шкідлива, якщо вона відволікає від допомоги, якої ви потребуєте самі.
 
🌎 Реальність – необхідне зіставлення реальності з уявленнями про неї. Наприклад, важливо брати участь у похованнях, оглядати місце події, повертатися на місце катастрофи (в її роковини і т.д.). Все це допоможе вам примиритися з реальністю.
 
🪐 Парадоксальні вчинки – як тільки ви осмислюєте важку ситуацію, катастрофу, ви приймаєте її як подію, що відбулася. 

❗️Це нормально – думати про це, говорити про це вдень і вночі, намагатися побачити уві сні і пережити її знову і знову. Так діти малюють і грають в ці події. Це все потрібно для вашого душевного “лікування”.
 
⛺️Самота – для того, щоб справитися зі своїми відчуттями, вам необхідно знайти можливість побути на самоті, без сім’ї і близьких друзів. Активність і “заціпенілість” (блокування відчуттів), виражені понад міру, можуть уповільнити процес повернення вас
до норми.
 
Запам’ятайте, що наявність болю від психологічної травми веде до її виліковування. 

💪 Ви можете вийти з кризи навіть більш сильним, оскільки ви вже маєте досвід, як справлятися з такою ситуацією, більш навченим і зрілим способом – усвідомлюючи і розуміючи свої відчуття. 


🌿Джерело: Міністерство оборони України. Науково-дослідний центр гуманітарних проблем Збройних Сил України

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені.  В нашому закладі проведено акцію-плакат доброти "Віддаю своє серце тим, хто цього потребує". Метою акції є привернення уваги учнів до понять доброти і милосердя, дружби,  підтримки, турботи по відношенню до людей з обмеженими фізичними можливостями. На сердечках дітки побажали всім людям з обмеженими фізичними можливостями витримки, оптимізму, здоров`я, душевного тепла,   миру, щастя, кохання, благополуччя!

Підтримка психічного здоров’я дорослих. Як впоратися з ізоляцією?

Під час будь-якої епідемії люди зазвичай відчувають стрес і тривогу. Надзвичайні ситуації завжди стресові, але є певні особливості спалаху 2019-nCoV, що впливають на населення. Не останнє місце тут займає інформаційне забруднення, що негативно впливає на психічне здоров’я українців. Як підтримати здоровий психічний стан? Пояснюємо. Як сприяти кращому самопочуттю дорослих Загальні рекомендації від Всесвітньої організації охорони здоров’я: Спалах вірусу та зараження відбувається в багатьох країнах, у багатьох географічних локаціях. Не асоціюйте його з будь-яким етносом чи національністю. Будьте співчутливими до всіх тих, хто постраждав, з якої б країни ця людина не була. Люди, які постраждали від 2019-nCoV, не зробили нічого поганого, і вони заслуговують нашої підтримки, співчуття та доброти.   Не називайте людей із захворюванням як "випадки COVID-19", "жертви", "сім'ї COVID-19" або "хворі". Це - "люди, які мають COVID-19", ...