Перейти до основного вмісту

​Емоційна втома від війни: що це таке та що з нею робити

Війна триває вже більше 100 днів, і, звичайно, жоден з нас не був до цього готовий. Ми вірили, що жах скінчиться швидко, але доля має на це свої плани. Зараз багато людей вже відчувають втому від жахливих подій. І цей емоційний стан є абсолютно нормальним.

❕ В той же час багато людей відчувають провину за такі думки (спойлер: не треба так, адже ці почуття є повністю нормальними для всіх людей без виклчення при проживанні критично важкої, стресової та ненормальної ситуації)

Сьогодні розбираємося з тим, що це взагалі за відчуття таке - втома від війни, звідки воно взялося, чому не варто відчувати провину за свої почуття та як полегшити свій психологічний стан. 

😢 Втома від війни - чому це трапляеться?

Спочатку ми переживали сильні емоційні, потрясіння: тривога, стрес, страх, напруга.

З часом краще не ставало, адже потім до цього лише додавалися:

▫️ Непередбачуваність та невизначеність;

▫️ Неможливість будувати довгострокові плани;

▫️ Горе від втрат (близької людини, роботи/бізнесу, доходу, житла та способу життя);

▫️ Сумування та переживання про те, що ваш світ не буде як раніше;

▫️ Iнформацiя, що змінюється;

▫️ Невідомі закони, правила нової країни або новi умови життя в Україні.

⛔️ Це перенавантаження від великого масштабу проблем та змін. Рятуючи та захищаючи нас, системи організму працювали на повну потужність із самого початку.

Зараз приходить емоційна зміна - втома, емоційне вигорання від війни.

Втрат та переживань багато, а зрозумілого результату ще немає. І майбутнє також поки не є на 100% зрозумілим. 

Нашої енергії вже значно менше, ми відчуваємо відсутність настрою та апатію. 

🧐 Що можна зробити з хорошого ставлення до себе та бажання жити далі? Що можна зробити, щоб бути в енергії не лише для себе, а й для своїх коханих та близьких?

🟢 Перше: просте, очевидне. швидкоефективне i важливе! Це подбати про свою фізику, своє тіло.
Існує багато варіантів і, можливо, ви і самі знаєте, що для вас працює. Спати, гуляти, дихати, харчуватися, споглядати, розслабляти тіло та тримати його активним за допомогою фізкультури.

🟢 Придумайте собі хоча б одну стабільність. Наприклад, як би не пройшов ваш день, лягайте спати в один і той же час (навіть якщо не можете відразу заснути). Таким чином у вас виникає структурність, системність, стабільність. Ефективність від цього значно вища, ніж вам може здатися на початку. 

🟢 Цінність Віри. У важкий період, коли опори залишилися у минулому, а нові ще не сформованi, підтримати може Віра. В piзному сенсі: віра в Бога, в країну, віра в себе, свої можливості та сили, віра у щось більше, що може нас тримати.

🟢 Зробіть вправу: треба лягти, можна заплющити очі та уявити, що ви тримайтесь на воді. Під вами глибокий океан, дна не видно. Але ви відчуваєте, знаєте, що вас вода тримає. Що ви в безпеці, є невідомість у темній воді, але i є сила води, яка штовхає тіло вгору і дозволяє лежати і відчувати розслаблення. Щось більше і могутнє за вас, вас тримає, а ви йому дозволяєте.

🟢 Виділяйте з середини на зовнi свої почуття. Розмовляйте та розділяйте свої переживання з друзями, психотерапевтом. Творіть: малюйте, співайте, вишивайте, готуйте, все що завгодно. 

🟢 Шукайте нові сенси. Перевiряйте чи колошнi ще важливi. Розмірковуйте без натиску на себе та без очікування відповіді відразу. Навіщо та що ви хочете робити? Що подобається та цікаво?

🌿 Допис підготувала медичний психолог, психотерапевт UAMH Маргарита Дудорова

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені.  В нашому закладі проведено акцію-плакат доброти "Віддаю своє серце тим, хто цього потребує". Метою акції є привернення уваги учнів до понять доброти і милосердя, дружби,  підтримки, турботи по відношенню до людей з обмеженими фізичними можливостями. На сердечках дітки побажали всім людям з обмеженими фізичними можливостями витримки, оптимізму, здоров`я, душевного тепла,   миру, щастя, кохання, благополуччя!

Підтримка психічного здоров’я дорослих. Як впоратися з ізоляцією?

Під час будь-якої епідемії люди зазвичай відчувають стрес і тривогу. Надзвичайні ситуації завжди стресові, але є певні особливості спалаху 2019-nCoV, що впливають на населення. Не останнє місце тут займає інформаційне забруднення, що негативно впливає на психічне здоров’я українців. Як підтримати здоровий психічний стан? Пояснюємо. Як сприяти кращому самопочуттю дорослих Загальні рекомендації від Всесвітньої організації охорони здоров’я: Спалах вірусу та зараження відбувається в багатьох країнах, у багатьох географічних локаціях. Не асоціюйте його з будь-яким етносом чи національністю. Будьте співчутливими до всіх тих, хто постраждав, з якої б країни ця людина не була. Люди, які постраждали від 2019-nCoV, не зробили нічого поганого, і вони заслуговують нашої підтримки, співчуття та доброти.   Не називайте людей із захворюванням як "випадки COVID-19", "жертви", "сім'ї COVID-19" або "хворі". Це - "люди, які мають COVID-19", ...