Перейти до основного вмісту

Як пережити звістку «Зник безвісти»

 У роботі з учасниками бойових дій, їхніми сім'ями та ветеранами локальних війн, мені неодноразово доводилося стикатися з проблемою під назвою «Пропав безвісти». Будь-яке зникнення близької людини, тим більше на війні, безумовно вимагає уваги та розуміння.

Тема серйозна, глибока та непроста. Основне, про що говорить мій досвід, можу викласти у таких висновках:

  1. Переживання дуже тяжкі.
  2. Надають серйозний вплив на психіку та організм у цілому.
  3. Розум прагне знайти для себе пояснення цього зникнення.
  4. Одна з головних проблем – це визнання самого факту, що людина абсолютно несподівано зникла та її немає там, де вона мала б бути.
  5. Найприродніша реакція – думка, що він (вона) десь ховається чи, можливо, у полоні. І ще живий(а).
  6. Безслідне зникнення – це завжди втрата без прощання, але на війні – ще й втрата за особливо важких обставин. У цьому разі вони не піддаються поясненням.
  7. При відсутності людини, що несподівано зникла, сильна надія на те, що близький все ж таки повернеться.
  8. Нерідко надія діє так, що веде до стану ступору.
  9. При цьому скорбота, що виникла, може сприйматися як зрада стосовно зниклого, щоб не втратити цю надію на зустріч.
  10. Психологічна втрата вже відбулася – рідні, близькі та знайомі раптово опиняються у ситуації «психологічного розгойдування».
  11. Різкі перепади настрою (від надії до відчаю, від розпачу до безнадійності, від безнадійності до надії) вважаються психологами «нормальними».
  12. Почуття тривоги зашкалює.
  13. Сильна надія та віра у сприятливий результат допомагають пережити психологічний удар.
  14. Очікування можуть бути засновані на реальних фактах. Наприклад, на інформації про списки військовополонених або з госпіталю.
  15. Відчай виникає лише тоді, коли людина не знає, що їй робити та відчуває, що опинилась у безвиході. Виходить, що мати (дружина, діти, побратим) неспроможна розв'язати важливу психологічну проблему. Не здатна задовольнити свою потребу у конструктивних діях.
  16. Стан розпачу викликає злість, яка іноді доходить до люті, жаху, страху, паніки, невизначеності, невпевненості й безвиході.

Після того, як механізм переживання розглянутий, відповімо на запитання рідних – Що робити?

  • дозвольте собі сумувати;
  • приймайте допомогу від інших людей;
  • допомагайте іншим;
  • здійснюйте прогулянки на свіжому повітрі;
  • розбивайте повсякденні завдання на невеликі кроки;
  • плануйте своє майбутнє;
  • намагайтеся побачити кілька варіантів майбутнього та припустити різні можливості розвитку подій;
  • робіть конкретний крок до майбутнього щодня;
  • моліться. Робіть те, що передбачає ваше віросповідання;
  • не втрачайте надію.

Додам, що важливо забезпечити рiдним зниклого психологiчний супровiд. Це дуже допоможе у разi, як позитивного, так i, особливо, негативного пiдсумка подiй. Ви будете поруч у скрутнi хвилини, а ваша пiдтримка та людськi обiйми – бесцiнними.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок-квест "Тест Білборда та кохання в інтернеті"

Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет  - це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються, вибудовують відносини та відчувають себе частиною спільноти. З метою формування у здобувачів освіти уявлення про ризики в Інтернеті, пов’язаних з надсиланням власних відвертих фото та попередження сексуального насильства в цифровому середовищі, практичним психологом Семенюк О.О. було проведено превентивне заняття у формі квесту «Тест Білборда та кохання в інтернеті». Під час заняття учні 7-Б дізналися про секстинг, висловлювали власні думки, виконували цікаві завдання та отримали інформацію про те, як діяти та де шукати допомогу, якщо трапиться небезпечна ситуація. #не_ведусь #stop_sexтинг

7 порад для покращення психічного і фізичного здоров'я

Психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне здоров’я. Всі ми стикаємося зі змінами в житті, які можуть поставити під сумнів наше емоційне самопочуття. Що б не відбувалося у вашому житті, ставте своє психічне здоров’я пріоритетом.  🌸 Залишайтеся на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка стосунків корисна для вашого психічного здоров’я. Телефонуйте та відвідуйте своїх батьків, дітей чи онуків. Якщо у вас поблизу немає сім’ї чи друзів, приєднайтеся до місцевої громадської активності. 🌸 Дайте собі час пристосуватися до серйозних змін у житті. Це включає не тільки очевидні негативні події, такі як смерть але й «позитивні» події, такі як переїзд. Вони можуть супроводжуватися відчуттям втрати. Сумувати про будь-яку втрату природно і необхідно. 🌸 Поставте цілі та пріоритети Розмежування між тим, що потрібно зробити зараз, і тим, що може почекати, допоможе зменшити почуття тривоги та зосередитися на виконанні завдання. Важливо навчитися, говорити «ні». 🌸 Подумайте про те, щоб заве

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,