Перейти до основного вмісту

Як пережити звістку «Зник безвісти»

 У роботі з учасниками бойових дій, їхніми сім'ями та ветеранами локальних війн, мені неодноразово доводилося стикатися з проблемою під назвою «Пропав безвісти». Будь-яке зникнення близької людини, тим більше на війні, безумовно вимагає уваги та розуміння.

Тема серйозна, глибока та непроста. Основне, про що говорить мій досвід, можу викласти у таких висновках:

  1. Переживання дуже тяжкі.
  2. Надають серйозний вплив на психіку та організм у цілому.
  3. Розум прагне знайти для себе пояснення цього зникнення.
  4. Одна з головних проблем – це визнання самого факту, що людина абсолютно несподівано зникла та її немає там, де вона мала б бути.
  5. Найприродніша реакція – думка, що він (вона) десь ховається чи, можливо, у полоні. І ще живий(а).
  6. Безслідне зникнення – це завжди втрата без прощання, але на війні – ще й втрата за особливо важких обставин. У цьому разі вони не піддаються поясненням.
  7. При відсутності людини, що несподівано зникла, сильна надія на те, що близький все ж таки повернеться.
  8. Нерідко надія діє так, що веде до стану ступору.
  9. При цьому скорбота, що виникла, може сприйматися як зрада стосовно зниклого, щоб не втратити цю надію на зустріч.
  10. Психологічна втрата вже відбулася – рідні, близькі та знайомі раптово опиняються у ситуації «психологічного розгойдування».
  11. Різкі перепади настрою (від надії до відчаю, від розпачу до безнадійності, від безнадійності до надії) вважаються психологами «нормальними».
  12. Почуття тривоги зашкалює.
  13. Сильна надія та віра у сприятливий результат допомагають пережити психологічний удар.
  14. Очікування можуть бути засновані на реальних фактах. Наприклад, на інформації про списки військовополонених або з госпіталю.
  15. Відчай виникає лише тоді, коли людина не знає, що їй робити та відчуває, що опинилась у безвиході. Виходить, що мати (дружина, діти, побратим) неспроможна розв'язати важливу психологічну проблему. Не здатна задовольнити свою потребу у конструктивних діях.
  16. Стан розпачу викликає злість, яка іноді доходить до люті, жаху, страху, паніки, невизначеності, невпевненості й безвиході.

Після того, як механізм переживання розглянутий, відповімо на запитання рідних – Що робити?

  • дозвольте собі сумувати;
  • приймайте допомогу від інших людей;
  • допомагайте іншим;
  • здійснюйте прогулянки на свіжому повітрі;
  • розбивайте повсякденні завдання на невеликі кроки;
  • плануйте своє майбутнє;
  • намагайтеся побачити кілька варіантів майбутнього та припустити різні можливості розвитку подій;
  • робіть конкретний крок до майбутнього щодня;
  • моліться. Робіть те, що передбачає ваше віросповідання;
  • не втрачайте надію.

Додам, що важливо забезпечити рiдним зниклого психологiчний супровiд. Це дуже допоможе у разi, як позитивного, так i, особливо, негативного пiдсумка подiй. Ви будете поруч у скрутнi хвилини, а ваша пiдтримка та людськi обiйми – бесцiнними.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені.  В нашому закладі проведено акцію-плакат доброти "Віддаю своє серце тим, хто цього потребує". Метою акції є привернення уваги учнів до понять доброти і милосердя, дружби,  підтримки, турботи по відношенню до людей з обмеженими фізичними можливостями. На сердечках дітки побажали всім людям з обмеженими фізичними можливостями витримки, оптимізму, здоров`я, душевного тепла,   миру, щастя, кохання, благополуччя!

Підтримка психічного здоров’я дорослих. Як впоратися з ізоляцією?

Під час будь-якої епідемії люди зазвичай відчувають стрес і тривогу. Надзвичайні ситуації завжди стресові, але є певні особливості спалаху 2019-nCoV, що впливають на населення. Не останнє місце тут займає інформаційне забруднення, що негативно впливає на психічне здоров’я українців. Як підтримати здоровий психічний стан? Пояснюємо. Як сприяти кращому самопочуттю дорослих Загальні рекомендації від Всесвітньої організації охорони здоров’я: Спалах вірусу та зараження відбувається в багатьох країнах, у багатьох географічних локаціях. Не асоціюйте його з будь-яким етносом чи національністю. Будьте співчутливими до всіх тих, хто постраждав, з якої б країни ця людина не була. Люди, які постраждали від 2019-nCoV, не зробили нічого поганого, і вони заслуговують нашої підтримки, співчуття та доброти.   Не називайте людей із захворюванням як "випадки COVID-19", "жертви", "сім'ї COVID-19" або "хворі". Це - "люди, які мають COVID-19", ...