Перейти до основного вмісту

Дитяча брехня

 Всі брешуть, говорив доктор Хаус. Діти теж рано чи пізно вчаться брехати. Тільки в разі дитячої брехні важливо розділяти, що є брехня, а що – фантазування.

Діти – великі маги й чарівники, вони не брешуть нам про це, вони в це вірять. Ці маги можуть скасувати поганий вчинок або, сказавши, що це так, зробити його таким. Тобто, якщо чотирирічний Петя каже, що самоскид зламав не він – він не бреше, а змінює реальність словами. Він правда в це вірить. Він скасував факт того, що пів години тому цей самоскид був благополучно їм зламаний. Це не брехня.

Брехня – це складна дія для людського інтелекту. Про брехню можна стверджувати, якщо дитина ясно розуміє, як було насправді, але спеціально, цілеспрямовано каже неправду. Якщо ваш Федя сказав, що зробив математику і сховав зошит в ранець, щоб ви випадково не побачили, а сам цей зошит навіть не відкривав, вітаю – він досить інтелектуальний для брехні.

Так чому ж діти брешуть?

Причин безліч, ось деякі з них.

1. Дитина боїться покарання.

Якщо в досвіді Васі був випадок, коли батьки позбавили його комп'ютерних ігор через те, що він забув зробити домашнє завдання, в наступний раз розумний Вася прикриється брехнею, щоб уникнути покарання. Чим страшніше для неї покарання, тим сильніше і частіше дитина бреше. Тобто для неї брехня – захисна поведінка.

2. Дитина хоче позбутися від проблеми, але не вирішити її.

Діти взагалі рідко брешуть, щоб збрехати. У них немає мети обдурити вас. Катя бреше батькам про двійку з математики, щоб не займатися цією математикою. Батьки не дізналися – Катя проблеми уникла. Правда на час, але Катя про це не думає.

3. Дитина хоче додати собі цінність в очах однолітків.

Ваня бреше однокласникам, що ходив на концерт відомої рок-групи, що йому подарували останній айфон або що на канікулах він відпочивав в штатах. Він хоче бути крутим. Хвастощі – звичайна справа і якщо це трапляється нечасто, можна не турбуватися. Слід просто поговорити з дитиною, розповісти, що вона і так досить крута, а брехня її не прикрашає. Якщо це триває час від часу і брехня все грандіозніше – це може бути ознакою того, що дитина не задоволена собою, в класі на неї інакше не звертають уваги, ображають, сміються, принижують.

4. Дитина хоче бути дорослою.

Брехня може бути ознакою підліткової сепарації. Валя на питання мами про те, з ким вона йде гуляти, відповіла, що з однокласницею, а сама пішла з сусідом. Вона просто не вважала за потрібне говорити правду, адже вона вже доросла і може гуляти з ким хоче. Валя перевіряє кордони, чи правда вона це може. Чим більше батьки намагаються контролювати дитину, тим більше вона виривається і бреше.

5. Дитині соромно.

Сором – це дуже сильне почуття і часто діти за допомогою брехні позбавляються від сорому. Поліну часто карають соромом, тобто соромлять за проступки. Вона поверталася зі школи та втратила телефон. Вдома дівчина скаже, що телефон відібрали старші хлопці, тому що слабкою дівчинкою бути не соромно, а неуважною – так.

6. Дитина домагається того, чого домогтися іншим способом не може.

Продовжимо тему гаджетів. Ярослав хоче новий телефон, щоб камера була краще і пам'яті більше. Батьки справедливо нагадують, що старому ще року немає. Ярослав бреше, що старий телефон він втратив (або вкрали) й отримує новий.

7. Дитина захищає когось або бреше з солідарності.

Зоя знає, хто розбив вазу в учительській, але не скаже правду, щоб не бути стукачем. Вона, як і інші однокласники, бреше з солідарності.

 

Як правило, в сім'ях, де довірчі й теплі відносини, діти брешуть значно менше. Якщо дитина вам довіряє, спирається на вас і знає, що в будь-якій ситуації до вас можна прийти та отримати підтримку, у неї не буде приводів бути з вами нечесним. Якщо ви стали все частіше ловити дитину на брехні, один з дієвих способів припинити це – знайти причину такої поведінки й усунути її.

Оточіть дитину любов'ю і безпекою вдома й будьте чесними з нею.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок-квест "Тест Білборда та кохання в інтернеті"

Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет  - це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються, вибудовують відносини та відчувають себе частиною спільноти. З метою формування у здобувачів освіти уявлення про ризики в Інтернеті, пов’язаних з надсиланням власних відвертих фото та попередження сексуального насильства в цифровому середовищі, практичним психологом Семенюк О.О. було проведено превентивне заняття у формі квесту «Тест Білборда та кохання в інтернеті». Під час заняття учні 7-Б дізналися про секстинг, висловлювали власні думки, виконували цікаві завдання та отримали інформацію про те, як діяти та де шукати допомогу, якщо трапиться небезпечна ситуація. #не_ведусь #stop_sexтинг

7 порад для покращення психічного і фізичного здоров'я

Психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне здоров’я. Всі ми стикаємося зі змінами в житті, які можуть поставити під сумнів наше емоційне самопочуття. Що б не відбувалося у вашому житті, ставте своє психічне здоров’я пріоритетом.  🌸 Залишайтеся на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка стосунків корисна для вашого психічного здоров’я. Телефонуйте та відвідуйте своїх батьків, дітей чи онуків. Якщо у вас поблизу немає сім’ї чи друзів, приєднайтеся до місцевої громадської активності. 🌸 Дайте собі час пристосуватися до серйозних змін у житті. Це включає не тільки очевидні негативні події, такі як смерть але й «позитивні» події, такі як переїзд. Вони можуть супроводжуватися відчуттям втрати. Сумувати про будь-яку втрату природно і необхідно. 🌸 Поставте цілі та пріоритети Розмежування між тим, що потрібно зробити зараз, і тим, що може почекати, допоможе зменшити почуття тривоги та зосередитися на виконанні завдання. Важливо навчитися, говорити «ні». 🌸 Подумайте про те, щоб заве

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,