Перейти до основного вмісту

Як говорити з дитиною про смерть?

 «Ми часто намагаємося жити так, ніби смерті немає,

але діти знають, що це неправда».

Ірина Бєляєва

Перші питання про смерть у дітей можуть виникати з трьох років та батькам треба бути готовими до цього. До того, як говорити з дитиною про цю тему, дорослому важливо розібратися зі своїм ставленням до смерті. Якщо малюк побачить ваш страх, він може йому передатись. Те, «що» і «як» ви відповісте на перше запитання дитини, буде фундаментом для її подальшого уявлення про смерть.

Постарайтеся відповісти на всі питання, адже якщо ви ухилитесь від якихось, дитина зі своєю бурхливою фантазією додумає сама.

Як відповідати?

Чесно, спокійно та не говорити більше, ніж запитують. Ніхто не знає, що після, але є багато припущень. Можете розповісти про деякі з них й про те, яке з них вам найближче.

Діти часто запитують: чи помруть батьки, чи помре він сам. Цілком гарною може бути така відповідь: «Я і тато постараємося дуже берегти себе й жити довго-довго. Коли настане час мені помирати, ти будеш уже дорослим, і в тебе будуть свої діти, а може й онуки. Люди, як правило, вмирають, дуже старенькі».

Якщо дитина мала досвід втрати близького від хвороби чи нещасного випадку, важливо пояснити, що це не правило, а виняток. Наше тіло вміє справлятися з багатьма захворюваннями, можна на прикладі Т-лімфоцитів розповісти про клітини «солдатиків», які переслідують віруси та допомагають людям одужати. Але дуже рідко у них не виходить, на жаль. Важливо пояснити малюкові, що якщо хтось хворіє, далеко не факт, що ця людина помре.

І дуже важливо! Не порівнюйте смерть зі сном! Це може призвести до страху сну та нічних кошмарів. Поясніть дитині різницю у роботі тіла під час сну та після смерті.

Якщо малюк, на вашу думку, дуже багато цікавиться цим питанням, попросіть його намалювати те, що його непокоїть. Або написати казку про хлопчика (дівчинку), який теж шукає відповіді.

І, звичайно, ви разом можете почитати дитячі книги про смерть.

Що почитати?

Ось список із тих, які найбільш підходять:

  1. «А дідусь у костюмі?» Амелі Фрід та Джекі Гляйх
  2. «Голос монстра» Патріка Несса
  3. «Мій дідусь був вишнею» Анджели Нанетті
  4. «Книга про смерть» Пернілла Стальфельт
  5. «Як дідусь став привидом» Кім Фупс Окесон
  6. «Острів мого дідуся» Бенджі Девіс

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

Підтримка психічного здоров’я дорослих. Як впоратися з ізоляцією?

Під час будь-якої епідемії люди зазвичай відчувають стрес і тривогу. Надзвичайні ситуації завжди стресові, але є певні особливості спалаху 2019-nCoV, що впливають на населення. Не останнє місце тут займає інформаційне забруднення, що негативно впливає на психічне здоров’я українців. Як підтримати здоровий психічний стан? Пояснюємо. Як сприяти кращому самопочуттю дорослих Загальні рекомендації від Всесвітньої організації охорони здоров’я: Спалах вірусу та зараження відбувається в багатьох країнах, у багатьох географічних локаціях. Не асоціюйте його з будь-яким етносом чи національністю. Будьте співчутливими до всіх тих, хто постраждав, з якої б країни ця людина не була. Люди, які постраждали від 2019-nCoV, не зробили нічого поганого, і вони заслуговують нашої підтримки, співчуття та доброти.   Не називайте людей із захворюванням як "випадки COVID-19", "жертви", "сім'ї COVID-19" або "хворі". Це - "люди, які мають COVID-19", ...

7 порад для покращення психічного і фізичного здоров'я

Психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне здоров’я. Всі ми стикаємося зі змінами в житті, які можуть поставити під сумнів наше емоційне самопочуття. Що б не відбувалося у вашому житті, ставте своє психічне здоров’я пріоритетом.  🌸 Залишайтеся на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка стосунків корисна для вашого психічного здоров’я. Телефонуйте та відвідуйте своїх батьків, дітей чи онуків. Якщо у вас поблизу немає сім’ї чи друзів, приєднайтеся до місцевої громадської активності. 🌸 Дайте собі час пристосуватися до серйозних змін у житті. Це включає не тільки очевидні негативні події, такі як смерть але й «позитивні» події, такі як переїзд. Вони можуть супроводжуватися відчуттям втрати. Сумувати про будь-яку втрату природно і необхідно. 🌸 Поставте цілі та пріоритети Розмежування між тим, що потрібно зробити зараз, і тим, що може почекати, допоможе зменшити почуття тривоги та зосередитися на виконанні завдання. Важливо навчитися, говорити «ні». 🌸 Подумайте про те, щоб заве...