«У своїй уяві ми страждаємо частіше, ніж насправді»
Луцій Сенека
Страх виконує сигнальну функцію – попереджає про можливу небезпеку і тим самим захищає нас. Але іноді він розростається і може стати непереборною перешкодою в нашому житті. Ми втрачаємо впевненість у завтрашньому дні, віру в кохання та щасливе майбутнє. Але! Страх можна контролювати та долати.
Кілька вправ, які допоможуть вам та вашій дитині змінити погляд на ситуацію та перестати реагувати на страхи неусвідомлено.
🫁 Дихання. Відновлюємо дихання.
📎Дихання з іграшкою.
Чи є у вашої дитини улюблена плюшева іграшка? З її допомогою ми допоможемо відновити дихання. Покладіть дитину на спину і покладіть плюшеву іграшку їй на живіт. Попросіть дитину вдихнути так, щоб іграшка піднялася вгору, а потім видихнути, щоб вона опустилася. Це допоможе навчити дітей використовувати живіт, щоб робити глибокі вдихи.
📎Попросіть дитину вдихнути так, ніби вона нюхає квітку, а видихнути так, ніби вона задуває свічку, що горить. Покажіть дитині, як це робиться.
Ці вправи допомагають сконцентруватися та абстрагуватися від почуття страху.
Можна просто заспівати пісню разом із дитиною.
🍎 Відволікаємось та перемикаємо увагу
Відволікти дитину (і вас теж) від страхів може жування їжі, наприклад, яблука, сухофрукта чи горіха. Їсти його треба вдумливо, пережовуючи по вісім-десять разів, шматочок за шматочком.
❗ Жувальні рухи знижують стрес і допомагають упоратися зі страхом.
Про всяк випадок, носіть із собою в кишені пачку жувальної гумки і за необхідності скористайтеся нею. Смоктальні цукерки, льодяники теж підуть.
🎼 Увімкніть музику, наприклад, класичну. Це один із головних інструментів лікувального впливу. Це можна зробити просто з телефона через навушники. Достатньо двох-трьох хвилин прослуховування, і дитина почне заспокоюватися, тривога та страх підуть. Твори Вівальді діють як транквілізатори. Моцарт та Бізе діють чудово. А слухання Шопена змінює ставлення до навколишнього світу на більш позитивне. За умови тривалого прослуховування огортає відчуття емоційного благополуччя.
🙌 Тактильні вправи
Напевно, ви помічали, що рухаєтеся швидше, коли боїтеся? І дитина так само. У такій ситуації можна уповільнити крок і кілька разів голосно позіхнути. Позіхання заразне, тому ви почніть, а дитина відразу повторить за вами. Або уявіть позіхання у вигляді гри: дитина – лінивець, кошеня, яке щойно прокинулося після приємного і солодкого сну. Кошеня потягується, позіхає, нявкає… ❗Позіхання дасть сигнал парасимпатичній нервовій системі, відповідальній за релаксацію, що небезпека минула і можна заспокоїтися.
⚽️ Активуємо рухову функцію. Даємо в руки дитині невеликий м'ячик (або м'яку іграшку). І стискаємо та розтискаємо м'ячик у руці.
Увімкніть, активуйте свою уяву та уяву дитини. Внутрішні позитивні образи мають велику цілющу силу. Думки про приємні події з минулого або просто про якесь надійне, комфортне і затишне місце сприяють як фізичній релаксації, так і психологічному розвантаженню: повертається спокій, страхи йдуть. Можна переглянути фотографії в альбомі або телефоні. Поговоріть про тих, хто зображений на них, що робила кожна людина, і про все, що викликає посмішку.
Потрібно навчитися керувати емоціями з дитинства. Незалежно від того, чого ми боїмося, важливо пам'ятати, що перемогти страх ніколи не пізно. ⭐️
Авторка — Олена Реуцька
Коментарі
Дописати коментар