Перейти до основного вмісту

Жертва не винна

Говорити про насильство - наголошувати, визначати його - надважливо, так як в нашому суспільстві воно часто "невидиме" і одобрюється. 

Сексуальне насильство - це будь-який статевий контакт (доторки до інтимних частин тіла теж рахуються), що мав місце бути без активної згоди. 

Публікація матеріалів без згоди на те людини також є порушенням чинного законодавства України. 

🔴 Чому молодь - особливо вразлива?

Важливий фактор у побудові кордонів має система цінностей та сформовані моделі поведінки індивіда. Діти та молодь ще тільки вивчають світ, і часто не мають сформованих цінностей та поглядів на життя. Вони не винні в цьому: так працює біологія. Особливо зараз, під час війни, коли багато хто був змушений покинути дім, втратити друзів тощо.

🔴 Чому “сама винна” досі існує? 

Драматичний трикутник Картмана — це модель відносин, в якій описується поведінка трьох сторін. Трикутник Картмана - це модель, яка пояснює феномен, вона не є причиною цього феномену. Але саме цей трикутник люди часто використовують, щоб виправдати насильство, не зважаючи на важливий фактор: ❕погані ситуації можуть трапитися з кожним. 

Війна дуже добре показала нам, що все не так просто: будь-яка людина в будь-який момент свого життя може стати жертвою обставин не за своєю волею. Особливо добре це видно на прикладі Бучі та Ірпеня. Або ж на прикладі булінгу, що стається у молодших школах. 

🤔 Вважати, що жертва винна сама набагато зручніше, ніж вирішувати проблеми у суспільстві

У випадку з насильством (чому людина не змогла вчасно сказати “ні”) може бути багато факторів: несформована особистість, поганий приклад чи недовіра у сім’ї, психологічні проблеми, складні емоційні стани такі як заціпеніння тощо, ліки або використання інших препаратів. 

😳 Але ж соціальні виклики - це дуже серйозно і потребує залучення. Потребує роздумів про свою поведінку, розмов зі своїми дітьми, ознайомлення з інформацією. Для сучасної людини це дуже болісно. І набагато простіше знайти виправдання поганим подіям, ніж взяти справу у свої руки та почати з себе заради глобальних змін у суспільстві. 

Саме тому наратив “жертва винна сама” - і досі існує. Так жити простіше.

🟢 Що можете зробити саме ви? 

✔️ Не осуджувати людей, які стали жертвами насильства або ж потрапили у складну життєву ситуацію. Надайте право розбиратися із ситуацією відповідним службам та органам. 

✔️ Передивіться свою поведінку та приберіть з неї будь-які форми насильства: психологічного чи фізичного. Насильство, як вірус, здатне розповсюджуватися: норму у вашому суспільстві визначаєте саме ви. 

✔️Поговоріть з дітьми: а краще, змініть свою поведінку з дітьми, прибравши з неї елементи психологічного та фізичного насильства. 

Якщо ви потрапили у ситуацію сексуального домагання або насильства, не мовчіть! Список організацій, які можуть бути корисними для вас у цій ситуації: 

✅ Ластрада
✅ Мобільні психологічні бригади вашого міста 
✅ ЮрФем

І наостанок: ситуації із сексуальним насильством, як в бік жінок, так і чоловіків, трапляються регулярно і далеко не кожна набуває розголосу. Почати з себе, своїх стосунків, сім’ї, дітей та кордонів, займатися самоосвітою - це чудовий спосіб інвестиції у майбутнє здорового та екологічного суспільства.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Урок-квест "Тест Білборда та кохання в інтернеті"

Для сучасних дітей та підлітків мережа Інтернет  - це не просто віртуальна реальність, а повноцінна частина їхнього життя, де вони навчаються, спілкуються, вибудовують відносини та відчувають себе частиною спільноти. З метою формування у здобувачів освіти уявлення про ризики в Інтернеті, пов’язаних з надсиланням власних відвертих фото та попередження сексуального насильства в цифровому середовищі, практичним психологом Семенюк О.О. було проведено превентивне заняття у формі квесту «Тест Білборда та кохання в інтернеті». Під час заняття учні 7-Б дізналися про секстинг, висловлювали власні думки, виконували цікаві завдання та отримали інформацію про те, як діяти та де шукати допомогу, якщо трапиться небезпечна ситуація. #не_ведусь #stop_sexтинг

7 порад для покращення психічного і фізичного здоров'я

Психічне здоров’я так само важливо, як і фізичне здоров’я. Всі ми стикаємося зі змінами в житті, які можуть поставити під сумнів наше емоційне самопочуття. Що б не відбувалося у вашому житті, ставте своє психічне здоров’я пріоритетом.  🌸 Залишайтеся на зв'язку з родиною та друзями. Підтримка стосунків корисна для вашого психічного здоров’я. Телефонуйте та відвідуйте своїх батьків, дітей чи онуків. Якщо у вас поблизу немає сім’ї чи друзів, приєднайтеся до місцевої громадської активності. 🌸 Дайте собі час пристосуватися до серйозних змін у житті. Це включає не тільки очевидні негативні події, такі як смерть але й «позитивні» події, такі як переїзд. Вони можуть супроводжуватися відчуттям втрати. Сумувати про будь-яку втрату природно і необхідно. 🌸 Поставте цілі та пріоритети Розмежування між тим, що потрібно зробити зараз, і тим, що може почекати, допоможе зменшити почуття тривоги та зосередитися на виконанні завдання. Важливо навчитися, говорити «ні». 🌸 Подумайте про те, щоб заве

Безпечна поведінка підлітків в Інтернеті

  За даними міжнародного дослідницького проєкту  ESPAD , у 2019 році лише 6,7% опитаних підлітків в Україні не користувались соціальними мережам. Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин.  Сучасні діти використовують Інтернет для шкільного та позашкільного навчання. За правильного використання мережа привчає до самостійного розв'язання задач, структурування великих потоків інформації, дотримуючись основних правил безпеки. КІБЕРБУЛІНГ ТА ЧАТ-БОТ "КІБЕРПЕС"    Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:            поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;           повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.    За даними ЮНІСЕФ в Україні,