Перейти до основного вмісту

Жертва не винна

Говорити про насильство - наголошувати, визначати його - надважливо, так як в нашому суспільстві воно часто "невидиме" і одобрюється. 

Сексуальне насильство - це будь-який статевий контакт (доторки до інтимних частин тіла теж рахуються), що мав місце бути без активної згоди. 

Публікація матеріалів без згоди на те людини також є порушенням чинного законодавства України. 

🔴 Чому молодь - особливо вразлива?

Важливий фактор у побудові кордонів має система цінностей та сформовані моделі поведінки індивіда. Діти та молодь ще тільки вивчають світ, і часто не мають сформованих цінностей та поглядів на життя. Вони не винні в цьому: так працює біологія. Особливо зараз, під час війни, коли багато хто був змушений покинути дім, втратити друзів тощо.

🔴 Чому “сама винна” досі існує? 

Драматичний трикутник Картмана — це модель відносин, в якій описується поведінка трьох сторін. Трикутник Картмана - це модель, яка пояснює феномен, вона не є причиною цього феномену. Але саме цей трикутник люди часто використовують, щоб виправдати насильство, не зважаючи на важливий фактор: ❕погані ситуації можуть трапитися з кожним. 

Війна дуже добре показала нам, що все не так просто: будь-яка людина в будь-який момент свого життя може стати жертвою обставин не за своєю волею. Особливо добре це видно на прикладі Бучі та Ірпеня. Або ж на прикладі булінгу, що стається у молодших школах. 

🤔 Вважати, що жертва винна сама набагато зручніше, ніж вирішувати проблеми у суспільстві

У випадку з насильством (чому людина не змогла вчасно сказати “ні”) може бути багато факторів: несформована особистість, поганий приклад чи недовіра у сім’ї, психологічні проблеми, складні емоційні стани такі як заціпеніння тощо, ліки або використання інших препаратів. 

😳 Але ж соціальні виклики - це дуже серйозно і потребує залучення. Потребує роздумів про свою поведінку, розмов зі своїми дітьми, ознайомлення з інформацією. Для сучасної людини це дуже болісно. І набагато простіше знайти виправдання поганим подіям, ніж взяти справу у свої руки та почати з себе заради глобальних змін у суспільстві. 

Саме тому наратив “жертва винна сама” - і досі існує. Так жити простіше.

🟢 Що можете зробити саме ви? 

✔️ Не осуджувати людей, які стали жертвами насильства або ж потрапили у складну життєву ситуацію. Надайте право розбиратися із ситуацією відповідним службам та органам. 

✔️ Передивіться свою поведінку та приберіть з неї будь-які форми насильства: психологічного чи фізичного. Насильство, як вірус, здатне розповсюджуватися: норму у вашому суспільстві визначаєте саме ви. 

✔️Поговоріть з дітьми: а краще, змініть свою поведінку з дітьми, прибравши з неї елементи психологічного та фізичного насильства. 

Якщо ви потрапили у ситуацію сексуального домагання або насильства, не мовчіть! Список організацій, які можуть бути корисними для вас у цій ситуації: 

✅ Ластрада
✅ Мобільні психологічні бригади вашого міста 
✅ ЮрФем

І наостанок: ситуації із сексуальним насильством, як в бік жінок, так і чоловіків, трапляються регулярно і далеко не кожна набуває розголосу. Почати з себе, своїх стосунків, сім’ї, дітей та кордонів, займатися самоосвітою - це чудовий спосіб інвестиції у майбутнє здорового та екологічного суспільства.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені.  В нашому закладі проведено акцію-плакат доброти "Віддаю своє серце тим, хто цього потребує". Метою акції є привернення уваги учнів до понять доброти і милосердя, дружби,  підтримки, турботи по відношенню до людей з обмеженими фізичними можливостями. На сердечках дітки побажали всім людям з обмеженими фізичними можливостями витримки, оптимізму, здоров`я, душевного тепла,   миру, щастя, кохання, благополуччя!

Підтримка психічного здоров’я дорослих. Як впоратися з ізоляцією?

Під час будь-якої епідемії люди зазвичай відчувають стрес і тривогу. Надзвичайні ситуації завжди стресові, але є певні особливості спалаху 2019-nCoV, що впливають на населення. Не останнє місце тут займає інформаційне забруднення, що негативно впливає на психічне здоров’я українців. Як підтримати здоровий психічний стан? Пояснюємо. Як сприяти кращому самопочуттю дорослих Загальні рекомендації від Всесвітньої організації охорони здоров’я: Спалах вірусу та зараження відбувається в багатьох країнах, у багатьох географічних локаціях. Не асоціюйте його з будь-яким етносом чи національністю. Будьте співчутливими до всіх тих, хто постраждав, з якої б країни ця людина не була. Люди, які постраждали від 2019-nCoV, не зробили нічого поганого, і вони заслуговують нашої підтримки, співчуття та доброти.   Не називайте людей із захворюванням як "випадки COVID-19", "жертви", "сім'ї COVID-19" або "хворі". Це - "люди, які мають COVID-19", ...