Говорити про насильство - наголошувати, визначати його - надважливо, так як в нашому суспільстві воно часто "невидиме" і одобрюється.
Сексуальне насильство - це будь-який статевий контакт (доторки до інтимних частин тіла теж рахуються), що мав місце бути без активної згоди.
Публікація матеріалів без згоди на те людини також є порушенням чинного законодавства України.
🔴 Чому молодь - особливо вразлива?
Важливий фактор у побудові кордонів має система цінностей та сформовані моделі поведінки індивіда. Діти та молодь ще тільки вивчають світ, і часто не мають сформованих цінностей та поглядів на життя. Вони не винні в цьому: так працює біологія. Особливо зараз, під час війни, коли багато хто був змушений покинути дім, втратити друзів тощо.
🔴 Чому “сама винна” досі існує?
Драматичний трикутник Картмана — це модель відносин, в якій описується поведінка трьох сторін. Трикутник Картмана - це модель, яка пояснює феномен, вона не є причиною цього феномену. Але саме цей трикутник люди часто використовують, щоб виправдати насильство, не зважаючи на важливий фактор: ❕погані ситуації можуть трапитися з кожним.
Війна дуже добре показала нам, що все не так просто: будь-яка людина в будь-який момент свого життя може стати жертвою обставин не за своєю волею. Особливо добре це видно на прикладі Бучі та Ірпеня. Або ж на прикладі булінгу, що стається у молодших школах.
🤔 Вважати, що жертва винна сама набагато зручніше, ніж вирішувати проблеми у суспільстві
У випадку з насильством (чому людина не змогла вчасно сказати “ні”) може бути багато факторів: несформована особистість, поганий приклад чи недовіра у сім’ї, психологічні проблеми, складні емоційні стани такі як заціпеніння тощо, ліки або використання інших препаратів.
😳 Але ж соціальні виклики - це дуже серйозно і потребує залучення. Потребує роздумів про свою поведінку, розмов зі своїми дітьми, ознайомлення з інформацією. Для сучасної людини це дуже болісно. І набагато простіше знайти виправдання поганим подіям, ніж взяти справу у свої руки та почати з себе заради глобальних змін у суспільстві.
Саме тому наратив “жертва винна сама” - і досі існує. Так жити простіше.
🟢 Що можете зробити саме ви?
✔️ Не осуджувати людей, які стали жертвами насильства або ж потрапили у складну життєву ситуацію. Надайте право розбиратися із ситуацією відповідним службам та органам.
✔️ Передивіться свою поведінку та приберіть з неї будь-які форми насильства: психологічного чи фізичного. Насильство, як вірус, здатне розповсюджуватися: норму у вашому суспільстві визначаєте саме ви.
✔️Поговоріть з дітьми: а краще, змініть свою поведінку з дітьми, прибравши з неї елементи психологічного та фізичного насильства.
Якщо ви потрапили у ситуацію сексуального домагання або насильства, не мовчіть! Список організацій, які можуть бути корисними для вас у цій ситуації:
✅ Ластрада
✅ Мобільні психологічні бригади вашого міста
✅ ЮрФем
І наостанок: ситуації із сексуальним насильством, як в бік жінок, так і чоловіків, трапляються регулярно і далеко не кожна набуває розголосу. Почати з себе, своїх стосунків, сім’ї, дітей та кордонів, займатися самоосвітою - це чудовий спосіб інвестиції у майбутнє здорового та екологічного суспільства.
Коментарі
Дописати коментар