Варто слідкувати за своїм лексиконом. Людям, які виїхали з небезпечних місць, з-під обстрілів, втратили домівки, близьких тощо точно не варто чути такі фрази⤵️
❌ «Не плач», «Не жалійся», «Не перебільшуй», «Ну он там людям ще гірше…»
➡️ Ці фрази зазвичай використовуються, коли важко витримувати почуття іншої людини поряд, і хочеться це швидко припинити. Разом з цим, людині в чутливому стані стає від них гірше, бо вони провокують почуття вини за свої почуття.
❌ «Ти повинен/нна бути сильним/ою заради дитини, чоловіка, батьків» (свій варіант)
➡️ По-перше, глобально людина нікому нічого не винна. Це маніпуляція. По-друге, наполягаючи на «бути сильним», ми змушуємо іншого відмовлятися від інших почуттів, проживання яких може вберегти від подальшого розвитку ПТСР або ретравматизації (повторного травматичного досвіду).
❌ «Я тебе розумію», «Мені знайомо те, що ти відчуваєш»
➡️ Кожен досвід – унікальний. Якщо ти не був/ла з людиною пліч-о-пліч і в тих самих обставинах, ти не можеш її зрозуміти. Це породжує недовіру і відторгнення в стресовій ситуації. Люди часто потребують розділення почуттів, але так можна говорити, якщо ви дійсно переживали цей досвід.
❌ «Все буде добре», «Все налагодиться»
➡️ Цього не можна обіцяти, ми не знаємо, як насправді складеться життя людини та майбутнє. Цю завчену фразу часто використовуємо автоматично, щоб швидко заспокоїти, а іншим/ою це може сприйматися як «відчепися».
❌ «Та нічого страшного ж не сталося», «Було б чого так плакати»
➡️ Це твоя оцінка, але для людини пережитий досвід – її цінний і важливий шлях. Не треба його знецінювати, це боляче для інших.
❗️Варто бути обережними з фразою «Мені дуже шкода». Після неї людині у гострому стресі ніби треба відреагувати, але як адекватно – велике питання, бо слова-відповіді на це типу:
💥 «Все добре, не переймайся»,
💥 «Та ладно» – знецінюють почуття і змушують вразливу людину турбуватися в цей момент не про себе, а про іншого (як і реакція-відповідь «Я тебе розумію» на «Мені шкода»);
💥 «Дякую» – є зазвичай автоматичною відповіддю, вона може ставити в ступор і сприйматися як вимушена реакція, що закінчує незручний момент.
💥 Чуючи постійно «Мені дуже шкода», інша людина в гострому стресі може ще більше почуватися пригніченою та зніяковілою.
Також часто тригером для багатьох є жаль у цьому контексті, яке доречніше замінити на співчуття.
🤗 Слова підтримки
➡️ Буває, складно щось сказати для того, щоб підтримати іншу людину в складний момент. Слова можуть звучати неоковирно, оціночно чи якось недоречно. Іноді просто не зрозуміло, як реагувати. Втім, коли інший біля тебе вразливий і потребує підтримки, можна користуватися такими фразами⤵️
✅ «Я приймаю тебе і твої почуття»;
✅ «Ти робиш достатньо»;
✅ «З тобою все добре»;
✅ «Я пишаюсь тобою»;
✅ «Усе колись закінчується, і цьому теж прийде свій кінець»;
✅ «Я з тобою. Я поруч»;
✅ «Мені прикро, що тобі зараз боляче. Співчуваю тобі»;
✅ «Ти мені дуже цінна/ий. Ти мені важлива/ий»;
✅ «Сумую за тобою»;
✅ «Так добре, що ти народився/лася»;
✅ «Ти робиш краще з можливого»;
✅ «Ти все робиш правильно»;
✅ «Я тебе підтримую»;
✅ «Рада/ий, що ти є»;
✅ «Твої почуття важливі для мене. Дякую, що ділишся»;
✅ «Я люблю тебе».
У випадку сумніву не фантазуй, що можна сказати іншому – спитай прямо⤵️
✅ «Як я можу тебе підтримати?»;
✅ «Що можу зробити для тебе?»;
✅ «Чого б ти від мене хотів/ла зараз?».
🧏 Також треба бути обережним/ою з тілесним контактом: не всім подобаються дотики та обійми, не завжди вони є й доречними. Варто уточнити, чи можна обняти людину, якщо ти хочеш це зробити.
Коментарі
Дописати коментар