Перейти до основного вмісту

Святкова тривога

 


❄️ Настає сезон зимових свят. Для одних людей це чудовий період, наповнений сміхом, радістю, зустрічами з рідними та друзями. Іншим цей «прекрасний час» не приносить нічого, окрім передсвяткових тривог та стресу. У цей період вони стають напруженими та пригніченими.

🧏 Як би ми не любили свята, вони, безперечно, є напруженим періодом. Вибір та покупка відповідних подарунків, поїздки в гості, прийом гостей, зустрічі з родичами, яких давно не бачив, викликають певну частку хвилювання у кожної людини.

🧏 За даними Американської психологічної асоціації, 44% жінок і 31% чоловіків говорять про підвищений стрес у передсвятковий період та під час свят. Ми вибираємо подарунки для людей, яких не дуже добре знаємо, їдемо, щоб зустрітися із родичами, з якими у нас не завжди теплі душевні стосунки, та й просто змушені робити багато справ у стислий термін. І починає здаватися, що потрібно встигнути набагато більше, ніж ми можемо встигнути. Це створює відчуття тривожності, а якщо людина страждає на генералізований тривожний розлад, то тривога посилюється в рази. Може здатися, що виходу просто нема.

🧏 Ситуація посилюється, якщо очікування від свят не виправдовуються. Це може призвести до ще більшого занепокоєння та розчарування, аж до депресії. Першим кроком до того, щоб упоратися з тривогою у святкові дні, це сказати собі: «У мене немає жодних очікувань».

Практичні кроки, які можна зробити, щоб знизити рівень стресу та занепокоєння у передсвяткові та святкові дні⤵️

❄️ Будьте простіше

Свята – це не конкурс на найкращий подарунок, найчистішу квартиру чи найвишуканіший стіл. Не намагайтеся зробити все бездоганно. І не намагайтеся зробити все самі. Делегуйте повноваження, поділяйте відповідальність, щоб менше турбуватися. Домовитеся про те, хто яку страву готує, купіть сувеніри чи подарункові сертифікати для всіх, кому потрібно купити подарунок на свято. Погодьтеся з тим, що вам не потрібно робити все та ідеально.

❄️ Зробіть пріоритетом своє здоров'я

У період святкових турбот легко забути про свої потреби, що може негативно позначитися на здоров'ї. Потрібно пам'ятати, що щоденна турбота про себе знижує занепокоєння та покращує загальне самопочуття. Переконайтеся, що ви п'єте достатньо води вранці і протягом дня, що у вашому раціоні є здорова їжа, що ви зберігаєте фізичну активність і досить спите. І двічі подумайте, перш ніж зловживати алкоголем – це може збільшити відчуття тривоги.

❄️ Виділіть час для занепокоєння

На перший погляд, це звучить дивно, як можна турбуватися за планом? Це не тільки можливе, але навіть корисно. Намагайтеся не хвилюватися весь день і щодня – це веде до вигоряння. Виділіть собі 15-30 хвилин протягом дня, коли ви зможете повністю віддатися занепокоєнню. Записуйте проблеми, які вас турбують та варіанти їх вирішення. Коли ви переносите свої страхи та тривоги на папір, вони перестають здаватися надмірними.

❄️ Знайдіть час для себе

Заплануйте час, щоб розслабитись протягом дня. Навіть 15 хвилин, проведених наодинці із собою, допоможуть зберегти енергію, щоб упоратися з очікуваними та несподіваними труднощами. Добре допомагають розслаблюючі дихальні вправи, йога чи медитація. Можна знайти тихе місце, щоб випити ромашкового чаю та запалити ароматичну свічку, можна зробити запис у щоденнику або почитати книгу. Будь-яка звична дія, що розслаблює тіло і заспокійливе розум буде корисною.

❄️ Уникайте тригерів

Визначте тригери вашого занепокоєння та зробіть все можливе, щоб їх уникнути. Якщо ви турбуєтеся про те, що витратите занадто багато грошей, складіть бюджет і дотримуйтесь його. Якщо святковий шопінг втомлює вас, постарайтеся якнайшвидше зробити покупки, можливо вам буде зручніше зробити їх через інтернет-магазин. Якщо соціальні заходи викликають дискомфорт, запросіть когось із друзів чи рідних піти разом із вами. Чим більше часу буде на підготовку до майбутніх подій, тим менше занепокоєнь і занепокоєння ви зазнаєте. Прості речі, такі як перевірка часу відправлення та прибуття транспорту за кілька днів до поїздки, можуть значно зменшити занепокоєння з приводу поїздки

❄️ Просто сказати ні

Говорити "ні" - це нормально. Якщо вас запросили на захід, на який ви не хочете йти, можна ввічливо відмовитись, наприклад: «Я вдячний за запрошення, але на жаль не зможу. Можемо найближчим часом запланувати зустріч віч-на-віч.» Якщо захід вимагає обов'язкової присутності, можна зайти на якийсь час, щоб люди помітили, що ви там були, а потім піти. Немає правила, за яким потрібно залишатися до кінця. Нехай друзі чи родичі, які люблять галасливі вечірки, продовжують веселитися.

❄️ Складіть план дій

Сподівайся на краще, але будь готовий до найгіршого. Важливо мати чіткий план дій у разі виходу ситуації з-під контролю. Подумайте, що можна зробити у разі зростання тривоги, наприклад, розслаблюючі практики зменшення занепокоєння. І дотримуйтесь встановленого плану, незалежно від ступеня тривоги та самопочуття. Пам'ятайте, що турбуватися та просити про допомогу – нормально. Якщо період свят проходить важко, скажіть друзям та рідним, що вам може знадобитися додаткова підтримка. Попросіть обійняти, прогулятися з вами, або зробити щось, що вам допоможе.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Психічне здоров’я особистості

  Існує значне розходження відносно визначення основних дефініцій «здоров’я». У різноманітній літературі підкреслюється необхідність розглядати здоров’я не тільки як категорію медичну, але й соціально-психологічну і філософську. Такий підхід має сенс, оскільки людина – істота не стільки біологічна, скільки соціальна. Прояви її здоров’я або нездоров’я пов’язані не тільки з нормальним функціонуванням організму, а й обумовлені її психосоціальним благополуччям, ефективною соціально-психологічною адаптацією, власною реалізацією у навколишньому світі. Тому категорія «здоров’я індивіда» може і повинна розглядатися у контексті постановки й вирішення цілого ряду питань, що стосуються психологічних характеристик особистості, зокрема проблеми її психічного здоров’я. Тенденція визначення здоров’я з урахуванням соціально-психологічних аспектів життєдіяльності та існування людини простежується у чисельних наукових працях. Багато науковців намагалися дати визначення поняттю «здоров’я», серед них ...

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями

3 грудня - Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями. Щороку разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть люди, фізичні можливості яких обмежені.  В нашому закладі проведено акцію-плакат доброти "Віддаю своє серце тим, хто цього потребує". Метою акції є привернення уваги учнів до понять доброти і милосердя, дружби,  підтримки, турботи по відношенню до людей з обмеженими фізичними можливостями. На сердечках дітки побажали всім людям з обмеженими фізичними можливостями витримки, оптимізму, здоров`я, душевного тепла,   миру, щастя, кохання, благополуччя!

Підтримка психічного здоров’я дорослих. Як впоратися з ізоляцією?

Під час будь-якої епідемії люди зазвичай відчувають стрес і тривогу. Надзвичайні ситуації завжди стресові, але є певні особливості спалаху 2019-nCoV, що впливають на населення. Не останнє місце тут займає інформаційне забруднення, що негативно впливає на психічне здоров’я українців. Як підтримати здоровий психічний стан? Пояснюємо. Як сприяти кращому самопочуттю дорослих Загальні рекомендації від Всесвітньої організації охорони здоров’я: Спалах вірусу та зараження відбувається в багатьох країнах, у багатьох географічних локаціях. Не асоціюйте його з будь-яким етносом чи національністю. Будьте співчутливими до всіх тих, хто постраждав, з якої б країни ця людина не була. Люди, які постраждали від 2019-nCoV, не зробили нічого поганого, і вони заслуговують нашої підтримки, співчуття та доброти.   Не називайте людей із захворюванням як "випадки COVID-19", "жертви", "сім'ї COVID-19" або "хворі". Це - "люди, які мають COVID-19", ...